Naslovna Župne propovijedi SVJETLO JE OPASNOST ZA ZLE LJUDE
SVJETLO JE OPASNOST ZA ZLE LJUDE

Uvodna misao na duhovnoj obnovi za župne Zajednice u mjesecu veljači.

Svijećnica … Blagdan svjetla!

Svijeće su opasne za one koji čine zlo!

Svjetlost je opasnost

za ljude koji su nečiste savjesti,

koji zarobljuju druge i plijene druge,

za one koji se bogate na račun drugih,

za sve koji čine zlo…

A mi držimo sada upaljene svijeće. Pjevamo pjesmu: Kriste u tvoje ime…

Svijeća izgleda slabašna, možeš je svojim dahom ugasiti. Svijeća može upaliti drugu svijeću, a onda se upale tisuće i milijuni svijeća, i tada  je svjetlo na cijeloj Planeti. Tako mrak propada a nastaje dan.

Prije dvije tisuće godina upalilo se jedno svjetlo. A ono se zvalo Isus. Mnogi ga prepoznaše kao svjetlo. A prepoznala ga je i starica Ana koja svojim postom i molitvom podržavala upaljenu svijeću osamdeset i četiri godine  Prepoznao je to svjetlo i starac Šimun jer mu Božje svjetlo javlja da neće umrijeti dok ne vidi svjetlo Spasitelja. Svjetlo koje se sve više širilo dok nije upalilo najprije Judeju i Galileju a onda prešlo na Istok i Zapad sve do Rima i cijele Europe. I tako  prešlo na cijeli svijet.

To svjetlo nikada nitko neće i ne može ugasiti.

ISUS JE SVJETLO SVIJETA.

To svjetlo nije zemaljsko, i nije svjetlost obične svijeće. Njegova svjetlost svijetli:

kroz Božju Riječ koju slušamo,

kroz savjest koja glas Božji u nama,

kroz moralni zakon koji je zapisan u srcu svakog čovjeka.

To svjetlo svijetli po Duhu Svetom koji je u nama snagom Kristovih darova – Sakramenata. Zato smo i danas tu da se ogrijemo Kristovim svjetlom.