Naslovna Župne aktualnosti Preminuli župljani NEMA KRIŽA KOJI NIJE NA USKRSNUĆE
NEMA KRIŽA KOJI NIJE NA USKRSNUĆE

(Govor na sprovodu pokojne Ruže Gašparević – 16.veljače 2010.)

Draga rodbino, dragi prijatelji pokojne Ruže, želim Vam iskrenu sućut.

Okupljeni oko pokojne Ruže, razmišljamo u kršćanskom duhu o značenju križa ponad glave pokojne Ruže.

Vrijedno je istaći da svaki križ ima prednju i zadnju stranu, lice i naličje. S prednje strane vidimo Raspetoga. Trnjem okrunjenog, punog boli koji mnogo trpi. Ali zadnja strana pokazuje drugačijeg Isusa: Isusa Uskrsloga, proslavljenog, blistavog, moćnog, koji sada sjedi s desne Očeve strane i tamo nas zagovara.

Taj uskrsnuli je Gospodar neba i zemlje. On daje i oduzima  Božji Duh svima, koji u njega vjeruju i njegovo sveto ime zazivaju.

Draga Ružo, i tvoj  križ patnje i boli ima prednju i zadnju stranu. Kad si ga u smrtnom času  susrela, izgledao je možda  strašno kao na Golgoti, kada je “ zavladala tama po svoj zemlji“, kao u onim trenucima,kada je Isus visio na križu. Križ je neprovidan u trenutku te duboke tame i  teško Ti je bilo spoznati što je za tebe dobro.

Ali tvoj križ ima i zadnju stranu! Kad si prihvatila križ prihvatila si i Raspetoga. On je uskrsnuće! On je i snaga tvoga uskrsnuća.

Dragi prijatelji, jasno vam želim reći: ne postoji križ, koji ne postaje uskrsnuće. Bog svakim križem koji ti dodjeljuje, uzima  učešće u blagoslovljenom Križu Kristovom. Svi koji žive i umiru u znaku križa doživjet će uskrsnuće.

To je jedini put do Božje blizine, do Božje ljubavi, do Božje snage. I to već na ovome svijetu.

Isus nam je to obećao i to se obistinjuje svima onima koji prihvatiše Raspetoga i svoj križ.

• Jer, Križ je zalog života kojega nikada ranije nismo imali.
  • Život koji je pun mira i nutarnje vedrine,
  • života kojeg grije snaga ljubavi.

To je Božji život. To je život u kojega je prešla pokojna Ruža i u njemu vječno ostaje. Sada možeš moliti i za svoje koji ostaju i nešto će kasnije doći za tobom.

A oni uz Tebe dok stoje u Duhu Kristove ljubavi mole:

• Vječni pokoj daruj joj Gospodine.
  • A tebi Ružo hvala za sva dobra djela koja po Tebi ostaju ovome svijetu.
  • Amen!