Naslovna Župne propovijedi BOŽJI ČOVJEČE!
BOŽJI ČOVJEČE!

Dvadeset šesta nedjelja kroz godinu 2010.

Tko je uzrok ljudske nevolje?
Slušajući i ovu nedjelju starozavjetnog proroka Amosa možda nam se posreći dati odgovor na ovo pitanje.

Poslušajte još jednom:

„Jao vama bezbrižnima na Sionu (u vilama ) i spokojnima na gori samarijskoj!  Ležeći na bjelokosnim posteljama, na počivaljkama izvaljeni, jedu janjad  iz stada i telad i staje; deru se uza zvuk harfe i izumljuju glazbala ko David, piju vino iz vrčeva i mažu se najfinijim uljem, al za slom Josipov ne mare…. Umuknut će veselje raskošnika.“(Am 6, 4-7)

Božji čovječe,
ovi očito misle samo na sebe.
I sada tek ide još teže pitanje:
Može li takav biti pravi kršćanin?

„Božji čovječe!  Piše sv.Pavao Timoteju:
 „ Teži za pravednošću,pobožnošću, vjerom i ljubavlju, postojanošću i krotkošću. Bij dobar boj vjere i osvoji vječni život na koji si pozvan.“ (1 Tim 11-13)

• Božji čovječe, ovo je objavljena biblijska istina.
  • Ovo je teška nesavršenost ovoga svijeta.
  • Teško ju je razumom objasniti, zato  Isus preuzima na sebe nepravdu i trpljenje.

U isto vrijeme dokazuje savršenstvo u vlastitom obličju.
Time postaje osoba nedostižno solidarna.
Ali, i  čovječanstvo mu je  vječno zahvalno što nije bio daleko od meteža i jecaja ovoga svijeta.

• On trpi i podnosi ono što opterećuje naš život: nepravdu, nevolju i patnju.
  • On nije iznio samo nekoliko životnih mudrosti, nije pokazao samo na važne zakone i nije pokrenuo samo neke socijalne programe:
  • On Križem i Uskrsnućem pravi preokret,
  • On donosi pravu revoluciju koja je radikalno  i  potpuno promijenila čitavu sudbinu ljudi i svijeta.
  • On je postao posrednikom, koji ostaje vječno spašavati svijet.
  • On otvara vrata i prostor tamo gdje je čovjeka potresla najdublja bijeda i najbolnija nevolja života.

U prispodobi o siromašnom Lazaru i nekom bogatašu ističe:

• bogatstvo nije neka prednost, jer Bog vazda ljubi siromaha.
  • Isus je ovim primjerom, otvorio novu stranicu s porukom: „I vi trebate živjeti.“

Božji čovječe,
Svijet bi bez Kristova otkupljenja, bio svijet beznađa.
Bio bi to put bez cilja ili zatvor bez vrata ili  čežnja bez ispunjenja.

Međutim,
ova Božja utjeha iskazana u primjeru o siromašnom Lazaru ulazi u najveće ljudske dubine.

• Bog očito ne uklanja trpljenje, ali ga pomaže nositi.
  • I naša trpljenja nisu bez veze s Kristovom mukom, ona su mnogo više nego nesreća ili sudbina  koju proklinjemo.
  • Trpljenje i križ nisu nikada posljednje stvari. Za vjernika, oni su prijelaz u puninu života.

Tko Boga ljubi, tko pokušava s njime živjeti i u Njemu živjeti, za njega nije ništa besmisleno.
U svemu se vidi i očituje Providnost Božja.
Dakle, bilo bi dobro nadrastati problem  nevolje i trpljenja, koje su najčešće prouzrokovali oni ljudi, koji misle samo na sebe.
Pravednik ide prema Bogu, a Bog ide uvijek prema pravedniku.

Zanimljivo,
kako Isusov Lazar  daje odgovor na patnju i bol zbog društvene nepravde.