Naslovna Župne propovijedi DRŽIMO SE OBJAVE
DRŽIMO SE OBJAVE

Trideset i treća nedjelja kroz godinu 2010.

„Gospodin dolazi suditi pucima  po pravici..
Zapjevajte Gospodinu u citru,
uz citru i zvuke glazbala….
Jer Gospodin dolazi sudit zemlji…“ Ps 98
Postavimo pitanja:

• Koja je budućnost zemlje i svijeta?
  • Hoćemo li se jednog dana svi naći na nekoj drugoj planeti u svemiru?
  • Hoće li se nešto nevjerojatno dogoditi?
  • Koliko ovdje ima još pitanja, ne znam, možda tisuće?

Odgovor na ova pitanja ne možemo dati, ali je Stvoritelj u sv.Pismu objavio svoj Iskaz, a Isus i neke istine o budućnosti svijeta. Stoga se moramo više nego obično u ovoj temi nasloniti na Božju Objavu.
Isus govori o svršetku svijeta.
On govori i o znakovlju koje se ima dogoditi na suncu i mjesecu i zvijezdama, a na zemlji bezizlazna tjeskoba naroda zbog huke mora i valova.
Poljuljat će se nebeske sile, i tad će ugledati Sina Čovječjega gdje dolazi na oblaku s velikom moći i slavom.
Sv. Petar govori također o sudnjem danu, u koji će se nebesa s treskom i počela užarena raspasti, a zemlja i djela na njoj razotkriti.
A zatim, da će doći novo nebo i nova zemlja u kojima prebiva pravednost.
To posljednje razdoblje Crkva naziva Sudnji dan.
Naša zemlja i ljudska povijest imaju svoj kraj.

Krasno je to rečeno u Ps. 120: „Nebo i zemlja će propast, a ti ćeš, Bože, ostati, sve će ostarjeti kao odjeća. Mijenjaš ih poput haljine, i nestaju: ti si uvijek isti, godinama tvojim nema kraja.“
Isus je to izrekao također: „Nebo i zemlja će proći, ali riječi moje neće proći .“
Upravo u današnjem Evanđelju Isus govori učenicima, dok su divili ljepoti i bogatstvu jeruzalemskog hrama: „Doći će dani u kojima se od ovoga što gledate neće ostaviti ni kamen na kamenu.“
Treba uvažiti Isusovu izjavu:
Čovjeka neće nestati, kao da nije nikada bio, već će živjeti s Bogom, ako je bio na zemlji pravednik.

Dobro je to rekao i mudri Seneca:
 „Ništa nam ne pripada osim vremena.“
Sto godina je vrlo dugo, a prema vječnosti te su godine kao kap morske vode ili zrno pijeska. (Sir  18)

• Ima pravo i sv.Pavao kad kaže „ Vrijeme je  kratko“ (1 Kor 7,29) .
  • Pomno pazite kako živite! Ne kao ludi, nego kao mudri, iskorišćujte vrijem, jer su ovi dani zli! Zato ne budite bezumni, nego uočavajte što je volja Gospodnja.“ (Ef. 5, 15-17)
  • „Neka vam ne dodijava činiti dobro, jer ćemo u svoje vrijeme žeti ako sad ne malakšemo. Dok imamo povoljnu priliku, činimo dobro svima, posebno onima koji po ovoj vjeri pripadaju istoj obitelji.“ (Gal 6, 9-10)

Biblijski  gledano, propast svijeta, nije tragičan događaj, nego radostan.
To je znak da propada stari svijet, prepun patnje, boli, masakriranja, ubijanja,gladi, izbjeglica progonstva, mržnje, tjeskobe..

Prolazi stari i dolazi novi.

• U biti, to je Dan pobjede za one koji su imali hrabrosti živjeti po savjesti,
  • koji su slušali riječ Božju,
  • koji su imali ljubavi prema čovjeku i Stvoritelju svijeta.

Upravo s njime počinje naše otkupljenje, naša sloboda, mir, život u punini.
Tada počinje nova ljudska povijest, sveta, blagoslovljena, bez patnji, s puno radosti.

Isus nas stoga upozorava:
„Pazite da vam srca ne otežaju u proždrljivosti, pijanstvu i životnim brigama te vas iznenada ne zatekne onaj dan, jer  će kao zamka doći na sve stanovnike po svoj zemlji. Stoga budni budite i u svako doba molite da uzmognete umaći svemu tome što se ima zbiti i stati pred Sina Čovječjega .“

Jedno ne smijemo izgubiti iz vida da je Bog Otac vječni.

• U njemu počiva tajna svemira, pa tako i tajna našega života.
  • On je počelo našega života.
  • U njemu počiva i naš posljednji čas zemaljskog života, kao stanje vječnoga života.

Bitno je da je život ispunjen blagoslovom.
Bitno  je osigurati  susret  s Gospodinom.