Naslovna Župne propovijedi BLAGOSLOVLJENA MEĐU ŽENAMA
BLAGOSLOVLJENA MEĐU ŽENAMA

Duhovna obnova-Adoracija  za Župnu zajednicu 8.siječnja 2011.

Dragi štovatelji Majke Božje i Majke naše,

• Još smo u ozračju spomena  velikog događaja za ljudsku povijest: Rođenja Spasitelja.
  • Samo prije dva dana proslavili smo lijepi i veliki kršćanski blagdan Bogojavljenje.
  • S dolaskom Isusa Krista i Presvete Bogorodice objavila se  slava Gospodnja.
  • Čovjek živi otajstva spasenja i spominje se neprestano Presvete Bogorodice i Krista Spasitelja.
  • Cijelu godinu, Crkva kao zajednica vjernika, na svom zemaljskom putu slavi presveta Otajstva svojega spasenja.

Posvetimo i ovaj dan Presvetoj Bogorodici: Našoj dragoj Gospi od brze pomoći.

Istaknimo odmah na početku današnje naše duhovne obnove i na početku ove godine, da Marija mora imati barem onoliko mjesta u našoj vjeri koliko joj Bog dao u planu spasenja.
Na prvoj stranici sv.Pisma nalazimo lik Marije:
Neprijateljstvo ja zamećem između tebe i žene, između roda tvoga i roda njezina. On će ti satirati glavu a ti ćeš mu vrebati petu.“ (Post, 2,15)
Mariju nalazimo na kraju objave u posljednjoj knjizi Novoga Zavjeta:
„ I znamenje veliko pokaza se na nebu: Žena odjevena suncem, mjesec joj pod nogama, a na glavi vijenac od dvanaest zvijezda.“ (Otk, 12,1)
Zlatna nit protkana jednim krasnim ljudskim bićem oplemenila je svu povijest spasenja.

• Ona ima svoje od Boga određeno mjesto na putu spasenja ljudskog roda da podigne, od grijeha i oslobodi palog čovjeka.
  • Ona je prekrasna odaslana ljubav Božja prema čovjeku.
  • Ona je označena i priopćena prvim roditeljima pošto su sagriješili, da je Suotkupiteljica.

Bog je svijet stvorio bez čovjeka, ali ga nije htio otkupiti bez čovjeka (Sv. Augustin).

• Drugi Vatikanski koncil u LG 53 govori: kako je Marija bila „odlikovana velikom ulogom i dostojanstvom.“
  • Ona je: „Nadarena darovima koji su u skladu s tako uzvišenom ulogom.“  (LG 56)
  • To prekrasno tvrdi sv. Pavao u Poslanici Galaćanima  4,4 :
  • U punini vremena  odasla Bog sina svoga… koji od žene bi rođen“
  •  Sv. Pavao također potvrđuje istinu u Poslanici Timoteju 2,5:
  •  „Jedan jedini je posrednik između Boga i  ljudi , čovjek – Krist Isus..“
  • Skladno tomu LG u 53 i 57  poglavlju govori:
  • „ Tijesno je sjedinjena sa Sinom u djelu spasenja od samoga začeća do Kalvarije.“

Ona je ta koja je čovječanstvu podarila nadnaravni dar – Spasitelja.

• Po njoj Bog postaje čovjekom.
  • Po njoj  Bog silazi u nutrinu ljudske stvarnosti.
  • Nju je Bog Otac od vječnosti izabrao za majku i ispunio je darovima Duha Svetoga, kojeg nijedan čovjek nije posjedovao.
  • Zato je od svih stvorenja najbliža Bogu (Pavao VI).
  • Ona je zbog Krista „blagoslovljena među ženama“ (Lk1,42)
  • Ona je uzvišenija nego ikoji drugi stvor. (Dante)

Zato na našem putu do Krista neizostavno susrećemo Mariju.

Njezin život u vjeri kršćanina izuzetno je aktivan.
Kršćanin zajedno s Marijom hodočasti prema Bogu Ocu i Sinu i Duhu Svetome.
Prekrasno je to Luka evanđelista rekao:“blažena ti što povjerova“(Lk 1,45)

• Proizlazi da njezin odnos prema Kristu nije samo majčinski nego prvenstveno vjernički.
  • Imao je pravo sv.Augustin kada je rekao (Pl 38,1074) : „ najprije ga je začela u srcu, a onda u tijelu.“
  • Zato joj  Krist s križa govori:“ Ženo“ (Iv 2,4) Ona je žena koja vjeruje Ocu.
  • Tu se vidi njezina povezanost s Bogom i udio u djelu spasenja.
  • Nama kršćanima podarila je prvu osobu – sebe, u vjeri prema Ocu koji šalje Spasitelja.
  • Ona svjedoči za Kristovu osobu kao Spasitelja.
  • Sjetimo se malo izjave na svadbi u Kani: „Što god vam rekne, učinite“  (Iv 2,4) I tu je Isus zove „Ženo“
  • Ona s vjerom pristupa prema sinu.

Nikada ne smijemo  zaboraviti da su tada u prvom čudu u Kani povjerovali u Isusa.
Rodili se prvi vjernici.
Marija je nastavila neprestano rađati vjernike u Crkvi kojoj je Krist glava.
Siguran sam da Ona sudjeluje u rađanju svakoga vjernika na samom krštenju.
Ona ne prestaje svjedočiti svoju vjeru u Oca i Sina i Duha Svetoga.

Amen!