Naslovna Župne propovijedi BLAGDAN PROTIV SMRTI
BLAGDAN PROTIV SMRTI

Treća vazmena nedjelja 2011-a

Na Drugu vazmenu nedjelju imali smo priliku otkrivati korijenje našega kršćanstva.
Istražujući temelj naše kršćanske vjere uviđamo da je to Uskrsli Gospodin.
Čitanja treće Vazmene nedjelje osobito ističu važnost prvog dana po suboti, a on je dan uskrsnuća.

• Taj dan za kršćane je dan Svjetla, dan Sunca. Kršćani u  Isusu gledaju pravo Sunce i Svjetlo.
  • Taj dan  Englezi  zovu „Sunday“, a Germani „Sontag“. Ali pravi naziv za Dan uskrsnuća imaju Rusi „Vaskrsenje“
  • Svaki prvi dan u tjednu  je dan Uskrsnuća. Uskrsnuće je dalo novi smisao povijesti.

Što dakle za kršćane znači nedjelja?
Iz Djela apostolski saznajemo da se Apostoli sabiru na taj prvi dan u tjednu, dan uskrsnuća.

• To je dan sabiranja i sastanka zajednice.
  • Isusovi učenici toga dana žele biti zajedno.
  • To je privilegirani dan.
  • Toga dana Gospodin dolazi.

Luka evanđelista kaže: „Onoga istoga dana – prvoga u tjednu – dvojica su Isusovih učenika putovala u selo koje se zove Emaus… A oni su ga prepoznali po lomljenju kruha..“ (Lk 24 )

• Nedjelja je dan kada zajednica slavi „vazmeno otajstvo“ kao NOVU PASHU ČITAVOGA SVIJETA.
  • Središte nedjeljnog kršćanskog sastanka jest „slavljenje Gospodinove večere – Euharistije.
  • Tada se uprisutnjuje Krist.
  • Nedjelju kršćanska zajednica  proživljava u čekanju njegovog drugog dolaska.
  • Zajednica čeka Gospodina i zaziva ga da dođe. To je dan čekanja Gospodina.

Pogledajmo kako Petar u Djelima apostolskim iz  dana uskrsnuća zaključuje: Bog ga je uskrisio, a bezakonici razapeli i pogubili. (Dj 2,14)Uskrsnućem Isusovim objavljena je dubina njegovog očinstva.
Snažni su to elementi za ljudsku spoznaju.

Bit će to povod da se nedjelja proglasi svetim i neradnim danom, što će car Konstantin  3. ožujka 321 i proglasiti.
Otkad je Gospodin otišao od nas njegovi se učenici taj dan sabiru. To traje 2000 godina.
Iz života prve kršćanske zajednice i zajednice kršćana do danas, uviđamo kako je nedjelja prebogat dan.
To je dan susreta s braćom koja slave Gospodinovo uskrsnuće. Dan radosti. Dan Svjetla.
To je dan međusobne ljubavi i slušanja Riječi Božje.
To je dan proživljavanja vazmenog otajstva – Euharistije.
To je dan uprisutnjenja Gospodina i susreta s Gospodinom.
To je dan kada Najuzvišeniji postaje najbliži.
To je dan čekanja Gospodina da ponovno dođe.
To je jednostavno „Dan Gospodinov“.
Dali osjećamo što to Dan Gospodnji znači?
 Događaji toga dana tuku čovjeka u glavu, jer ima li smisla ne živjeti bogatstvo Dana Gospodnjega?

• Zar u nama nema straha Gospodnjega dok je On tu, a mi  popravljamo traktor ili leškarimo peglajući krevet.
  • Zar nas nije strah Gospodina kao gospodara života i smrti koji ide ususret Zajednici.
  • Zar postoji neka radost koja može riješiti naš strah, naše zagonetke, naše patnje, našu smrt.
  • Zar može život imati argument smisla življenja ako ne slavimo Dan Gospodnji.
  • Zar Dan Gospodnji ne govori dovoljno da je Gospodin živ i da ćemo i mi živjeti. (Iv 14,19)

O sretna li Dana kada je Najuzvišeniji najbliži nama.
Gospodine, toga dana moj duh postaje krepak, moje srce postaje radosno, i zahvaljujemo Bogu  za dan Kristova uskrsnuća.

• On je temelj i smisao moje vjere, mog života.
  • To mi daje novu snagu i novu hrabrost mom umornom tijelu i mojoj klonuloj duši.

O kršćanska dušo, toga dana ne samo odmaraj, nego pjevaj i slavi Gospodina.

• To je dan koji može izliječiti svaku patnju i rasvijetliti svaku tamu.
  • Tu se svaki ljudski strah pretvara u svjetlo.
  • To je dan koji ima snagu obrisati naše suze i zapjevati aleluju u mojoj duši.

Dan Gospodnji je dan protiv smrti.
To je dan djelotvorne nade i spasenja.