Naslovna Župne propovijedi ISTINA JE SVE BLIŽA!
ISTINA JE SVE BLIŽA!

Sedamnaesta nedjelja kroz godinu

U ovu nedjelju
, sedamnaestu kroz godinu, još smo bliže istini o sebi kao kršćanima.
Ako je u starozavjetnoj zajednici bio nemir od iskona, novozavjetna zajednica, primivši objavu po Isusu Kristu, ona posjeduje mir duha zbog punine objavljenog  života.

Današnje Isusovo naviještanje kraljevstva nebeskog  ističe,kako je ono svrha njegovog poslanja i predmet propovijedanja.( Mt 13, 44-52)

• Isus tri nedjelje zaredom  govori na temu Kraljevstva nebeskog.
  • Očito da nije lako ukratko definirati što je to Kraljevstvo nebesko?

Treba isključiti bilo kakvu pomisao na Božje gospodstvo, dok spominjemo kraljevstvo, nego ono ima snagu budućega.

• To je Božje gospodstvo koje se „približilo“, koje “dolazi“.
  • Ono je moćno i suvereno djelo samoga Boga.
  • Nitko sebe ne može pozvati na buduću gozbu.
  • Za takav poziv se „moli i pripravlja“, „ traži ga se“, za njega treba biti budan.
  • Tu nema sjaja i slave, nema prvih mjesta, nema nasilja.

Ono je spasenjski događaj za grešnike, a njegovo naviještanje je radosna vijest  (Evanđelje), o milosrđu, milosti, praštanju i ljubavi….
Isusovo propovijedanje o Kraljevstvu Božjem, nije neki novi moral, koji bi bio bolji nego prijašnji, nego Isus zahtijeva temeljito opredjeljenje za Boga.
Isus traži obraćenje i vjeru.
Njegova vrijednost je tolika, da radi njega treba ostaviti sve, i novac i posjed, moć i čast, roditelje i braću.
Drugim riječima,

Kraljevstvo nebesko bi bila formula za doseg života u punini.

• Čovjek, dakako mora živjeti život tako da ne izgubi konačni život, kojega je Bog po Isusu jako približio čovjeku.
  • Susret s Bogom, to bi bilo konačno ispunjenje svih čovjekovih čežnji za „boljim i pravim“ životom.
  • Taj bolji život isključivo dolazi od Boga i već je tu, to je predmet naše vjere, ali još ima biti ostvaren u budućnosti, i to je predmet naše nade.
  • To je nešto što dolazi iz Božji mogućnosti, i nije posljedica ničega, nego dar Božanske ljubavi.

U Isusu, ta se Božanska svemogućnost dogodila.

• Pousksrsna zajednica vjernika zacijelo i propovijeda Isusa koji je naš konačni cilj.
  • Ta zajednica kao i naša današnja, raste prema punini.
  • Zajednica kršćana je u hodu i moli „dođi kraljevstvo tvoje“.

Mi smo danas čuli u od Svetog Pavla (Rim 8,28) „da Bog u svemu na dobro surađuje s onima koji ga ljube, s onima koji su odlukom njegovom pozvani.“
Zašto ne bismo postupili kao mudri Salomon kojemu Gospodin govori:
 „ Nisi iskao ni duga života, ni bogatstva, ni smrti svojih neprijatelja, nego pronicavosti u prosuđivanju pravice, evo ću učiniti po riječima tvojim: dajem ti srce mudro i razumno kakvo nije imao nitko prije tebe, niti će imati itko poslije tebe.“  (1 Kr 3,5. 7-12)

• Čovjek mora imati svoj stav, ako je otkrio Bogatstvo Božje ljubavi.
  • Čovjek ne smije živjeti život navezan na bogatstvo, tada nema mudrost i pronicavost kao što je ima Krist.
  • Tu mjeru života, taj vrijedni biser treba pronaći, jer život zaista može biti lijep.

Vrijedi živjeti, zalagati se, čak i mučiti se, jer Bog želi da budemo baštinici Kraljevstva.
Ta istina je sve bliža!