Naslovna Župne propovijedi JESAM LI JA KVRGAV ČOVJEK?
JESAM LI JA KVRGAV ČOVJEK?

Duhovna obnova za Zajednice u Župi  u  mjesecu studenom -  2011.

Čim je, Bartimej koji je slijepac od rođenja,  čuo da je  tu Isus Nazarećanin, povika iza glasa: „Isuse, sine Davidov, smiluj mi se!“ Isus ga upita: „Što hoćeš od mene?“ „Učitelju“, zamoli slijepac, „učini da progledam!“
Isus mu reče: „Idi, vjera te je tvoja ozdravila.“
Odmah je progledao i uputio se njim.
Mi imamo oči, njima gledamo sve oko sebe, ali svoje lice ne možemo vidjeti bez ogledala.
Svi drugi mogu vidjeti naše lice mi ne.
Ispruži dlan, zamisli da imaš ogledalce u dlanu i da vidiš svaku poru na svome licu.
Ako je nešto na licu kvrgavo, odmah se trudimo to otklonit.
Ali to nam sada nije cilj.
Danas nam je cilj unutrašnje ogledalo staviti pred svoje unutrašnje lice, pred svoju dušu, pred svoje misli.

• Pogledamo li malo bolje ugledat ću tu puno svojih pogrešaka, kao na primjer: stalno mislim na sebe, vidim sebe kako lažem, vidim sebe kako sam sebičan,  kako sam ohol, kako prkosim, kako često loše riječi govorim…
  • Nitko ne zna kako izgleda moje unutarnje lice, lice duše, osim mene i Boga.
  • Ako svako jutro otklanjamo s lica neke kvrge i kvržice, moramo se zapitati kako ćemo otkloniti naše unutrašnje nedostatke?

Zato smo i danas tu da učimo: opraštati, popuštati, ljubiti, pomagati, moliti, ispovijedati se, pričešćivati se, biti sabran na Sv. Misi, poštovati starije i roditelji, učiti živjeti pošteno, ne krasti, ne lagati, biti dobar u školi, učiti….
Ako budemo radili na našem unutrašnjem izgledu, to će se znatno odraziti na naše vanjsko lice.
Ljudi dobre duše, uvijek imaju lijepo i blaženo lice.
Pitate zašto?
Pogledajte ovaj komadić crijepa. Svi znamo zašto služi cigla i crijep.

• Ovo je prvo bila zemlja.
  • Onda samljeveni prah.
  • Onda blato.
  • Zatim mu odredimo debljinu širinu i dužinu.
  • Tako oblikovana glina izlaže se temperaturi do 1000 stupnjeva.

I tek onda cigla i crijep mogu valjati.

• Što je s čovjekom?
  • Što je s nama ovdje prisutnima?

Da opeku nismo oblikovali da bude glatka, i da smo je ostavili da bude sirova, ne bi mogla služiti svojoj svrsi.

• Da čovjeka ne oblikujemo, ne odgajamo, on bi bio sav kvrgav.
  • Bio bi jako sirov.
  • Bio bi neupotrebljiv.

I Bog i ljudi očekuju da prođemo životno oblikovanje, kako bi inače mogli podnijeti životne teškoće. Služiti svojoj svrsi, svome poslanju.
Pogledajte kako je Objava u Bibliji  predstavila Isusa Krista:„Ja sam pravi čokot, i Otac je moj vinogradar. Svaku lozu na meni koja ne rađa, on siječe, i svaku koja rod donosi, čisti da više roda donosi.“

Isti taj Isus predstavljen je kao „Zaglavni kamen“ koji drži cijelu građevinu.
Ili, kako to Bog Otac, na Isusovom krštenju kaže: „Ovo je Sin moj ljubljeni, u njemu mi je sva milina.“
Mogu li ja biti sin ljubljeni svoga Oca na zemlji?
Mogu!
Hoću li to zaista i biti, zavisi kako se ogledam unutrašnjim ogledalom kojeg je Bog stalno postavio da se u njem ogledam.

• Mogu li ja biti „sin ljubljeni“ Boga Oca na nebesima?
  • Mogu! Ako se dam oblikovati i odsiječem sve neplodne grane koje rod ne donose.
  • Mogu, ako otklonim sve kvrge svoje duše.

Pogledajmo kako Objava u Bibliji  predstavlja Blaženu Djevicu Mariju.
Na prvim  stranicama Biblije piše:
„Neprijateljstvo ja zamećem između  tebe i žene, između roda tvojega i roda njezina: on će ti glavu satirati, a ti ćeš mu vrebati petu.“ (Post 3,15)
Ovu Objavu Oca nazvali li smo „Protoevanđelje“ Prvu radosnu vijest o spasenju ljudskog roda.
Marija će vjerom prihvatiti Božju Riječ i postati „službenica Gospodnja“, a njezin Sin,  „Zaglavni kamen“.
Tako je to bilo u Marijinom životu. Na Božje ponude uvijek je odgovorila: „neka mi bude“

• Odazvala se poput Abrahama i krenula za Božjom Riječju.
  • Ona želi Biti „Službenica Božja“  bez bore, kvrge  i ljage na duši i licu.
  • Ona se trajno stavlja u službu spasenja svijeta.

Mogu li ja prestati biti kvrgav čovjek, bez ljage i bore na licu.
Očito da mogu, zato smo tu.
Uz Isusovu pomoć i pomoć Blažene Djevice Marije mogu biti i više od toga.
Mogu biti „ljubljeni sin".