Naslovna Župne propovijedi NE BAŠ ROMANTIČNA BITKA
NE BAŠ ROMANTIČNA BITKA

34 nedjelja kroz godinu 2011-a

„U početku stvori Bog nebo i zemlju.
Zemlja je bila još pusta i prazna… Duh je Božji lebdio nad vodama..“ (Post 1, 2)
Čovječanstvu je, prema Bibliji, poznat početak stvorenog svijeta.

• Vidljiva je sila Duha Božjega koja lebdi nad prazninom i tamom.
  • Lebdi nad vodom iz koje je jedino moguć život i njegov razvoj.

Kakva bi trebala biti sudbina stvorenoga svijeta na njegovom svršetku?
O tome Biblija uznemirujuće piše.

• Jedno je sigurno: Bog objavljuje Krista koji je Gospodar povijesti i Sudac ljudskog roda.
  • Krist Veliki svećenik zasigurno stoji nad svemirom, upravo onako kako i svećenik stoji nad kruhom i vinom i kaže: „Ovo je moje tijelo..“
  • Tu je kruh da se preobrazi u Tijelo Kristovo,  baš onako kako mi stojimo pred Kristom Gospodarom koji nas ima moć preobraziti.
  • Ista je to snaga koja je stvarala svijet, ista je to vatra Duha Svetoga koja je zapalila apostole na Duhove.
  • Ista će to biti snaga u preobrazbi svijeta o Kristovom drugom dolasku.

Veliki dio Božanske priče znamo, znamo i njen kraj.
Pavao u Poslanici Rimljanima kaže:“ Bog surađuje na dobro onih koji ljube Boga“  (8,28)
Krist je Gospodar povijesti, nje početak i njen kraj. ( Iv 1,1; 1 Kor 4,5)
Kako je krasno Adam uzviknuo dok je gledao svoju zaručnicu Evu: „Gle, evo kosti od mojih kostiju, mesa od mesa mojega) (Post 2,23)

Crkva je Kristova Zaručnica i njegovo tijelo, jer u braku dvoje postaju jedno tijelo (Mt 19,5)
Tako nas Krist gleda i kaže: „Ovo je moje tijelo“.

• Posvuda se isčitava Kristova želja kako nas želi voditi prema vječnom zajedništvu svadbene večere.
  • Njegovu želju ne smijemo podcijeniti i ne stići na Gozbu Kralja Jaganjca. Jer, On je zaručnik koji ičekuje svoju zaručnicu.

Strastvene su Kristove riječi kad govori svojim apostolima:“Svom sam dušom čeznuo ovu pashu blagovati s vama“. (Lk 22,15)
Računajmo i na to, da Isus ima moć dovesti nas na gozbu. On je Bog svemogući, sveznajući.

• Zašto bi inače postao čovjekom?
  • Zašto bi krvario i umro?
  • Zašto je uopće stvorio svijet?

U svim ovim događajima vidimo neizmjernu Ljubav. Ta nas ljubav, ne samo ljubi, nego i čeka i vodi prema konačnom Otkrivenju da se gledamo licem u lice.

Krist zaista vlada svijetom, a s njime i Crkva.

• Naša Misna Žrtva je  sila koja tjera povijest prema svome cilju.
  • Tu se na gozbi susreću Krist i Crkva.
  • Sveti Grad, Nebeski Jeruzalem, kaže Knjiga Otkrivenja, slavi vječnu Gozbu Kralja Jaganjca.

I danas ćemo, prije nego zapjevamo „Svet“ govoriti:
 „ I zato, s anđelima i arkanđelima, s prijestoljima i gospodstvima i sa svom nebeskom vojskom pjesmu tvoje slave pjevamo bez prestanka.
Naglasak je ovdje na „stanju“ koje je  „bez prestanka“.

• Sudbina vjernika kršćanina, nije određena nakon smrti već „sada“
  • Svjetlost Krista zaručnika u Misnoj Gozbi ide s nama.
  • Ona nas vodi dok rastemo u milosti žive prisutnost Krista i gori u nama usred našeg posla i svakodnevnoga života.

To je naša sigurnost u životu koji je ipak jedna, ne „mala bitka“.

• Često ova unutrašnja  bitka nije tako romantična, kao ona koju vodimo protiv drugih, ali ona zahtijeva daleko veće junaštvo.
  • A pravilo je bitke: „Oče neka ne bude moja volja nego Tvoja“.

Ali, dobra je vijest da uz nebesku  pomoć možemo voditi dobre bitke.
Mi smo djeca Kralja svemira, iako  živimo neprestano u okruženju raznih opasnosti i mračnih sila zla.

• Međutim, pobjeda je naša.
  • Naša sudbina ne određuje se nakon smrti, već mnogo ranije, sada.

A tada o „Danu D“ čujemo samo glas koji govori: „Dođite, blagoslovljeni Oca mojega! Primite u baštinu Kraljevstvo pripravljeno za vas od postanka svijeta!“ (Mt 25)