Naslovna Župne propovijedi KAKO PODIĆI KLONULU DUŠU?
KAKO PODIĆI KLONULU DUŠU?

Petnaesta nedljelja kroz godinu 2012-b

Bog u Kristu želi nanovo pridignuti ljudsko stvorenje ranjeno grijehom.
On za ostvarenje toga nauma ljubavi traži i čovjekovu suradnju.
On zove one koji hoće. (Misal)
U takvom odrazu Božje ljubavi otkrivamo dar i praštanje.
Bog čovjeku oprašta i poklanja novi život u Kristu.
On Krista predstavlja kao vrelo života, kao crpku koja čovjeku pomaže crpsti vodu iz izvora spasenja.
Ono što su Evanđelisti i apostoli svjedočili o Kristu,
Krist to i jest bio, sada je, i bit će do konca svijeta.
Zato mi svaku našu molitvu završavamo riječima:
„Po Kristu, s Kristom i u Kristu.“
Krist je dakle neizmjerno crpilište Božjeg milosrđa i dobrote.
Čovjek uvijek ima mogućnost koristiti tu crpku i to crpilište za svoju klonulu dušu.
Evo jednog primjera:
Moderni avioni i rakete lete strašnim brzinama. Kod naglog polijetanja, zaustavljanja ili zaokretanja,  pilotu  krv iz glave jurne u noge. Mozak ostaje bez krvi i nastupa stanje privremene nesvijesti.
Zato su se sjetili Žirafe.
Žirafina mala glava na dugačkom vratu nalazi se čak dva i pol metra iznad srca. Žirafa u bijegu razvije veliku brzinu, a glavom lamata kao da je nosi na dugačkom štapu.  I nikada se ne dogodi da toj glavi ponestane krvi.
Žirafa ne pada u nesvijest, ne vrti joj se u glavi od brzine.
Mislili su da Žirafa ima veliko izvanredno snažno srce.
Stručnjaci su je počeli istraživati. Otkrili su da ona ima sasvim normalno srce kao što ga ima jelen.
A onda su secirali mnogo vratova kod Žirafa.
Otkrili su tajnu.
Tajna se krije u krvnim žilama na vratu. U tim arterijama su smještene specijalne crpne stanice koje pomažu rad srca. To su ventili koji se pravilno otvaraju i zatvaraju te tjeraju krv sve više prema glavi. Što se ide bliže glavi, to su ventili gušće raspoređeni.
Tajna svježine glave je otkrivena.
Može li čovjek otkriti gdje leži tajna svježine njegove glave, njegovog duha?
Može i treba.
Poslušajmo Svetog Pavla:
„Blagoslovljen Bog i Otac Gospodina našega  Isusa Krista, on koji nas blagoslovi svakim blagoslovom duhovnim .... Njegovom krvlju imamo otkupljenje, otpuštenje prijestupa, po bogatstvu njegove milosti. Nju preobilno u nas uli zajedno sa svojom mudrošću i razumijevanjem ...“ (Ef 1, 3-14)
Jednostran razvoj naše duše i razuma je opasan.
Teško je održati dušu i razum u zdravoj spoznaji bez trajne molitve i dnevnog bdjenja pred Božjim licem.
Molitelj zrije u ljubavi i on svakodnevno podiže klonulu dušu.

Tu je Krist, ne samo nedostižan uzor, nego i sam neiscrpno vrelo žive vode, žive hrane za ljudsku dušu i razum.
Tko otvori prozore svoje duše, tko Božju riječ prima i vjerom u nju razumije, takav čovjek svednevice vidi podizanje i klonule duše.
Božja ljubav po Kristu povješću putuje, ona nas blagoslivlje, liječi, tješi i oprašta.

• Bog je očito sredio život Žirafe da ne pada u nesvijest u galopirajućim situacijama.
  • Ali, kako ga je tek čovjeku večianstveno uredio po Isus Kristu.

Ne, on ne pada u tamu, on ne pada u nesvijest, on stalno osvježava svoju dušu na vrelu Božanskog milosrđa.
Vrelu spasenja.
I nema mjesta vapaju: Što si mi dušo klonula, što jecaš u meni?