Naslovna Župne propovijedi TKO SU USTVARI NAŠI PRIJATELJI, A TKO NEPRIJATELJI?
TKO SU USTVARI NAŠI PRIJATELJI, A TKO NEPRIJATELJI?

8. siječnja 2013. – Duhovna mjesečna obnova i Adoracija za Župnu zajednicu.

Uvijek kada počinje neko novo razdoblje u našem životu obično se pitamo:

• Kako će ta životna etapa proći?
  • S kim ću tu etapu moći najbolje proživjeti?
  • Tko su ustvari naši prijatelji, a koga bi željeli pod svaku cijenu zaobići?
  • S čime mi to raspolažemo da bi ostvarili blagoslov i blagostanje života?

I  bilo bi možda još pokoje pitanje, ali na ova svakako treba dati odgovor.
Početak liturgijske godine (Advent i božićno vrijeme) burno su  nas uvukli u krug radosnih događaja i napravili temeljitu preddispoziciju da to i ostvarimo.

• Tu je bio poziv na obraćenje i vraćanje života na Put radosti.
  • Tu je priznavanje grijeha i milost oproštenja ali i praštanja.
  • Tu je bilo nekoliko radosnih blagdana koji su bili prethodnica Objave Boga u Utjelovljenoj riječi Isusu Kristu.
  • Tu je bio osjećaj da nas Bog Otac pohodi kao svoju djecu i ispuni svojom ljubavlju. Ta božanska Ljubav  u nama podignu i osnaži međusobnu ljubav i ljubav prema Ocu. Tu je iznova oživotvorena ljubav okupljene djece u obitelji koja nam podari život.

Svi smo imali prilike učiti se „umijeću ljubavi“. Svi smo imali priliku živjeti život „oči u oči“.

• Ali tu je bio i blagdan Bogorodice ili Nova godina, u kojoj smo vidjeli s kim je Bog započeo proces otkupljenja i spasenja ljudskog roda.

Jaki su likovi kojima Bog želi u ovaj svijet unijeti civilizaciju ljubavi – svijet kojeg on zove Kraljevstvo Božje.

• Tu je svetkovina Bogojavljenja, koja nagovlješćuje da je Isus “s nama u sve dane do svršetka svijeta“.

I evo nas danas, na dan kada slavimo godišnji spomen Majke Božje – Gospe od Brze pomoći. Dan kad želimo u siječnju mjesecu, ali i na početku ove godine, svojoj obnovi duha pridružiti i snagu Božjeg Duha, veličanstveno iskazanog u predhodnim slavljenjenim Blagdanima.
A sada vratimo se onim postavljenim pitanjima, na koja danas želimo dati i odgovor.
Tko su ustvari naši prijatelji s kojim želimo ovu godinu proživjeti, a koga bih želili pod svaku cijenu zaobići?

Ako smo odrastali uz roditelje, majku i oca, svakako bi željeli i dalje iscrpljivati snagu iz njihovih života. Ako su nam tu pri ruci braća i sestre po krvi, onda znamo da smo okruženi onima koji nam sigurno žele dobro. Ako smo i sami zasnovali sretnu obitelj, pa u životnom drugu živimo život „oči u oči“, život predanja i prožimanja, onda sigurno idemo sretno dalje.
I oni su izvor našega blagoslova.

Ako se na našem životnom putu nađe poneki iskreni kršćanski brat ili sestra kao iskreni prijatelji, onda imamo i blago koje želimo zadržati.
I oni su izvor našega blagoslova.

Postoje i Oni kojih se nikada i ni pod koju cijenu ne želimo odreći u ovoj životnoj etapi, a to su: Dobri nebeski Otac koji nas kao svoju dijecu ljubi i voli, to je Isus Krist koji ostaje uvijek s nama ako mi to želimo, to je Majka Božja i naša majka s kojom želimo u vjeri, nadi i ljubavi odrastati kao voljena biće, i bića koja vole.
I oni su izvor našega blagoslova.

Svakako postoje i oni koje bi u ovoj životnoj etapi željeli zaobići pod svaku cijenu, a to su svi oni koji nisu Božji ljudi, kojima Zakon života nije Božji zakon, kojima Ljubav nije vrijednost života, koji žive život s Bogom kao „dva na putu“, od kojih zaista ne mogu očekivat, a niti se nadati nečemu dobrom. Njihov život je često u službi Zloga. U takvo se kolo ne želimo hvatati. Jer, oni su uvijek izvor mržnje, nemira, oni su zaista naši  neprijatelji.
Oni nisu i ne mogu biti izvor Božjeg blagoslova.

Kao što čovjek ne smije previdjeti s kim može ostvariti svoj blagoslov, nužno je vidjeti i s čime može postići svoj blagoslov.
Na raspolaganju imamo dva izvora:
Svijet duha i svijet materije.
Odmah na početku treba jasno naglasiti, ako želimo imati blagoslov neophodno je postići ravnotežu između materije i duha.

• Čovjeku slaba duha možemo dati obilje materije, on će to najčešće sve upropasiti, pa će mu materija biti izvor prokletstva ili nesretnog života, pa čak i preuranjene smrti.
  • Ako bi opet njegovali samo duh, ne bi odgovrili na osnovni životni postulat-zahtjev, da je čovjek stvoren i kao BIĆE RADA. Tada bi teško bilo odgovoriti na postulat ljubavi prema bližnjemu, koji često treba našu, ne samo duhovnu, nego i materijalnu pomoć.

Draga braćo i sestre, dragi vjernici, dragi moji prijatelji, dragi prijatelji Božjeg Zakona, dragi  prijatelji Majke Božje, Isusa i Duha Svetoga, ovdje smo danas s mogućnošću odlučiti:

• kako živjeti sljedeću životnu etapu,
  • s kim je neophodno nju proživjeti, a koga je neophodno zaobići,
  • i  ne samo s kim, nego i s čime želimo imati Božji blagoslov.

Osobno se nadam dobrom odabiru, ali isto tako vjerujem da i vi nećete pogriješiti.
Svima vam želim sretno do cilja. Pomolimo se Duhu Svetom i Majci Božjoj da „razbor dobijemo“.