Naslovna Župne propovijedi BOŽE SAČUVAJ, ČOVJEK JE I OPASNO BIĆE!
BOŽE SAČUVAJ, ČOVJEK JE I OPASNO BIĆE!

Treća korizmena nedjelja  2013-c

Ako smo prošle nedjelje uvidjeli traganje svih civilizacija  za Konstantom koja bi bila osnova Materiji, onda ove nedjelje čujemo glas Univerzuma - Konstante ili apsolutne Cjeline, koji Mojsiju kaže: „JA SAM KOJI JESAM“. (Izl 3,14)
Vrijedan je svaki pokušaj čovjeka,

• od onda kad se popeo na „drvo spoznaje“,
  • ili pokušaja da izgradi kulu do neba u Babilonu,
  • ili ovoga današnjega da izgradi toranj 1200 metara visok u Saudijskoj Arabiji,
  • ili  ovoga današnjega koji 100 metara ispod zemlje pokraj Ženeve, u  kružnom Akceleratoru 26.000 metara dugačkom,  ispituje konstantu u Materiji.

Istina je samo jedna, svuda se javlja problem odnosa materije i energije.
Ali ona je još veći problem u čovjeku.
Kojim je, i kakvim odnosima ljudski  Duh spregnut Božanskim Duhom, preko  vlastite Materije  i Materije pojavnoga svijeta, te stvara jedinstvevnu sliku osjećaja svjetla ili tame, ljubavi ili mržnje, mi to možemo promatrati kao jednu cjelinu.

• Gdje je sjedište moći te energije?
  • Gdje je granica materije i energije?
  • Kako to da u jednom čovjeku postoji toliko mržnje, a u drugom toliko Ljubavi.
  • Što stvara pozitivnu energiju, a što negativnu energiju u čovjeku?
  • Što je konstanta Materije, a što je Konstanta Antimaterije?

Kakvi odnosi vladaju u svijetu između Materije i Antimaterije?
Iz tih i takvih  odnosa proistječe Energija.
Pogledajmo malo neke poznate  odnose u svemiru.
Naša se zemlja okreće oko svoje osi i time pravi dan i noć. Svjetlo i tamu. To uradi za 24 sata. Zemlja  se okreće i oko svoje centralne toplotne i svjetlosne energije Sunca i time pravi proljeće, ljeto, jesen i zimu. To uradi za 365 dana.  Ovaj se sunčev planetarni sustav, kojem pripada i Zemlja, kreće oko  svoje Galaksije 35.000 km/s.
A čitava se Galaksija sa svojim milijardama zvijezda i milijardama Galaksija kreće oko nepoznatog centra  brzinom  od 500.000 km/s. Ako uzmemo da najmanja galaksija ima 100.000 zvijezda, a najveća do 3.000 milijardi zvijezda. A procjena je da u svemiru ima 100 milijardi galaksija.
Tu prestaje svaki  domet RAZUMA.

• Tu čovjek slijedi zakon uzročnosti i svrohvitosti.
  • Svemu mora biti Tvorac i svemu mora biti svrha – cilj.

I zato Einstein kaže: nema konstante u stvorenom svijetu i ništa nije potpuna cjelina osim Univerzuma, osim JAHVEA.

• On stoji iza svega toga.
  • On je svjestan i razuman Duh.
  • On je Misao koja nema granice i sve prožima.
  • On ne poznaje granicu između materije i energije.
  • On je uvijek pozitivna Energija koja tvori Život.
  • On je Ljubav.

A evo što piše u Knjizi Izlaska:„To mi je ime dovijeka i tako će me zvati od koljena do koljena.“ (Izl 3,15)
Uvažavajući zakonitosti Svemira, čovjeku je još složenije objasniti granicu vlastitog razuma, Duha i duše, i u kakvom su oni odnosu spram tijela ili materije.

Energija  Duha, duše i razuma, koristeći  tijelo kao materiju za ostvarivanje svrhe svoga postojanja, energično troši materiju tijela.
I dok je troši proizvodi  stvaralačku energiju na razini razumnoga bića, sličnog Bogu.
No, čovjek je uvijek pozvan da snagu Duha, duše i razuma preko materije-tijela ostvari pozitivnu energiju, koja ima svoje ime Ljubav.
No, nije uvijek tako.
Često čovjek svoju snagu Duha, duše i razuma preko materije pretvara u negativnu energiju, koja ima svoje ime Grijeh.

• Otud je čovjeku neprestano potrebno govoriti da je on pozvan od Stvoritelja stalno snagu Duha, duše i razuma kroz materiju stvarati pozitivnu energiju ili Život.
  • Kada to nije slučaj čovjek proizvodi Grijeh koji ga čini mrtvim za odnose s onima koji su proizvođači pozitivne energije.

Osobito je potrebno naglasiti da čovjek snagu Duha, duše i razuma preko tijela-materije uvijek mora proizvoditi  pozitivnu energiju za  odnose s onim koji je Konstanta Ljubavi i uvijek Život.
A njegovo je Ime:
JA SAM KOJI JESAM!
Zato Sveti Pavao u Poslanici Korinćanima govori veliku Pouku povijesti: „... oci naši svi su isto duhovno jelo jeli, i svi su isto duhovno piće pili. A pili su iz duhovne stijene koja ih je pratila;  stijena bijaše Krist. Ali većina njih nije bila po volji Bogu: ta poubijani su po pustinji (čitaj duhovnoj pustinji) i zato ne žudite za zlima kao što su oni žudjeli. Oni su izginuli od Zatornika.(čitaj grijeha koji je na smrt).... Sve se to događa i nama....  jer tko misli da stoji neka pazi da ne padne.“ ( Kor 10)

• Odatle potreba čistog srca koje nudi Ljubav.
  • Čisto srce nudi tople odnose. Čisto srce nudi Život.
  • Odatle potreba, nikada dovoljno naglašenog obraćenja od puta na kojem čovjek proizvodi, snagom Duha, duše i razuma preko materije-tijela, negativnu energiju.

Bože sačuvaj, čovjek je i opasno biće.
Ovdje se treba vratiti Evanđelju u kojem  je Isus Božanski Učitelj kad kaže:
„ Obratite se... ako se ne obratite, svi ćete slično propasti .“ (Lk 13)
Krist  poručuje da negativnu energiju ne proizvodi Jahve, nego čovjek, koji zlorabi snagu Duha, duše i razuma preko tijela.
Čovjek je tvorac Grijeha  na Smrt.
Ali Isus poručuje, vrati se s puta kojim si pošao i kreni putem na kojem ćeš stvariti zdrave plodove Duha, duše i razuma koji se zovu Ljubav.
Ne sijecite smokvu, ako ove godine nije rodila, nego okopaj, pognoji i sačekaj dogodine. Ako i tada rod ne donese, onda je sasijeci.