Naslovna Župne propovijedi ZAR JE MOGUĆE NEKO DRUGO EVANĐELJE ?
ZAR JE MOGUĆE NEKO DRUGO EVANĐELJE ?

Deveta nedjelja kroz godinu 2013-c

U Poslanici Galaćanima koju čitamo na današnju nedjelju čujemo:
„Čudim se da od Onoga koji vas pozva na milost Kristovu tako brzo prelazite na neko drugo Evanđelje, koje uostalom i ne postoji. Postoje samo neki koji vas zbunjuju i hoće prevariti Evanđelje Kristovo.“ (Gal 1)
Je li ovo poteškoća samo u Pavlovo vrijeme?

• Kad otvorimo Bibliju od samoga početka susrećemo vjernoga Boga.
  • U Starom i u Novom zavjetu susrećemo se s manifestacijom našega Boga, Boga koji vjerno ostaje uz ljude.

Prema izričaju starozavjetne slike o Bogu, Bog nije mušičav Bog, koji ljudima priređuje neugodna iznenađenja kako to najčešće rade ljudi, i kojega bismo se trebali plašiti.
On nije častohlepni orjentalac, kako to najčešće rade ljudi, nego je onaj koji čvrsto stoji uz svoj SAVEZ.
Pogledajmo malo i poslušajmo: U knjizi Ponovljenog zakona Mojsije govori narodu:
„Jer Jahvnio ću ime uznositi, a vi, Boga našega veličajte! On je Stijena, djelo mu je savršeno, jer pravi su svi njegovi putovi. Bog je vjeran i bez zloće, pravedan i on je pravičan.“ (Pnz 32,3)
Nije ni Psalmist nezahvalan. On u svojoj molitvi (pod brojem 31) veličanstveno slavi Boga i zahvaljuje Bogu: „U ruke tvoje duh svoj predajem: otkupi me, Jahve, Bože vjerni.“
S vjernim Bogom u Novom Savezu zaključuje se zajedništvo u pojavi Gospodina, Otkupitelja i Spasitelja Isusa Krista.
On čak postaje i naš brat!

• Iz prekrasnih primjera Isusovih riječi, On se pokazuje kao Vjerni i Istiniti koji izvršuje volju Oca. Isus tako postaje stijena i pouzdanje.
  • Kristova se vjernost odvija sve do Križa, gdje polaže svoj život usprkos nevjeri ljudi.

I tu se iskazala odanost i potpuna vjernost Bogu.
Gospodin tim djelima čini temelj, čini čvrstu stijenu.
Poslanica Hebrjima kaže: „Čuvajmo nepokolebljivu vjeru nade jer je vjeran Onaj koji dade obećanje“ (Hebr 10,23).
Radosna vijest Evanđelja nakon uskrsnuća stvara i novi početak s kojim svijetu sviće nova zora Kristovoga svjetla.
Tako je Stvoritelj i Otkupitelj temelj i izvor savršene vjernosti.

Nakon ovako veličanstvenih djela Božji, čovjek je pozvan uzvratiti toj vjernosti.

• Isus je osoba.
  • Otac je osoba.
  • Duh Sveti je osoba.

Odnosi među osobama, čiji životi postoje snagom Ljubavi, su najuzvišeniji odnosi.
Tako je to i u našem naravnom životu.
Sve što na okupu drži Ljubav, učvršćeno je i prožeto snagom povjerenja i Vjere.
Bog se prema svakoj osobi, osobno susreće u milosrdnoj ljubavi i opraštanju.
S čovjekove pak strane taj odnos može biti odbačen ili ne prihvaćen.
Tada kažemo: on Bogu ne vjeruje.
Ili u našem naravnom životu često rabimo izraz: Tom čovjeku ne treba ništa vjerovati.
Jedno treba postaviti kao trajnu istinu: Mi sve što znamo o Bogu, rečeno je od Boga.
Te su istine u Svetom Pismu istaknute dovoljno jasno.
To jamči i Božanska ustanova na zemlji kojoj je Krist glava, a to je Crkva.
Put, unutar te Božje obitelji od koje primamo vjeru i ljubav prema Bogu, je dovoljno čvrst i siguran.
Zato je čovjek pozvan uspostavljati i izgrađivati tople odnose ljubavi i poštovanja, onako kako se Isus kroz sakramente osobno s nama susreće.
A mi nikada ne bi trebali zaboraviti izričit božanski iskaz: „Ja sam Gospodin, Bog tvoj...“
Tu je uključena zapovijed vjere, ljubavi i nade.
Odgovorimo na nju u svom životu.