TKO SMO TO MI

Meditacija  na duhovnoj obnovi u veljači - Mt.20,1-16

Vinograd je kraljevstvo Božje.

Vinograd je divan prostor našega života ugrađenog u planove nebeskog Oca.

Vinogradar je Bog.

Satnica slijedi kronologiju u rasporedu jednog dana onoga vremena.

Radni dan započinje jutrom, o izlasku sunca, otprilike oko 6 sati.Odatle sve počinje. I tako se nižu drugi časovi.

Na primjer: Isus je prikovan na križ o šestoj uri (12 sati). O devetoj uri on je izdahnuo

(15 sati). Duh Sveti sišao je na apostole o trećoj uri (9 sati). Jedanaesta ura (17 sati).

Tako je obuhvaćen jedan radni dan.

Vinograd je i narod Božji.

Vinograd je i Crkva.

Milost je raditi u Gospodnjem vinogradu. Ipak nas iznenađuješ ovom prispodobom. Iznenadio si i radnike u vinogradu.Oni koji su cijeli dan radili, dobili su istu plaću kao i oni koji su zatečeni na trgu u posljednju jedanaestu uru. Sve si izjednačio u nagrađivanju. Zar zaista nisu privrijedili više od onih posljednjih?

Više? Uvijek se pitam što znači taj tvoj denar, Gospodine.

Denar je milost, denar je dar, denar je ljubav, denar je ulazak u tajnu tvoga božanskog života.Denar je dar tvoga srca.

Tko može pomisliti da je to zaslužio, ili još više : tko smije pomisliti da je više zaslužio. Zar nije to najviše.

Dao si onim posljednjim denar, čistu nagradu tvoga srca. Dao si onim prvim denar, čistu nagradu tvoga srca.

Da, Isuse sve je to dar.

Dar je tvoj poziv za rad u vinogradu. Dar je radno mjesto kod tebe. Dar je moći i smjeti nešto učiniti za tebe. Dar je biti dionikom milosti tvoga poziva. Muka i jad je biti daleko od tebe.Muka je čekati na suncu ili hladnoći da me netko opazi, primijeti, da mi iskaže povjerenje. Muka je i jad živjeti u neizvjesnosti.

Sve si iznenadio svojim pozivom. I one ujutro rano, i one tijekom tvojih pohoda ovoj zemlji i one posljednje. Svi su dobili svoju mogućnost.

One prve izvukao si iz njihove neizvjesnosti u svojoj ljubavi već na početku života. To nije razlog za zaslugu nego za zahvaljivanje. I oni drugi i oni treći jednako imaju zašto zahvaljivati, jer si im udijelio ljubav i mogli su uživati u sigurnosti i miru rada u tvom vinogradu. Najteže je bilo posljednjima, jer su svoje vrijeme proveli u mraku, neznanju, neizvjesnosti. I njima si uputio poziv, jer si dobar. I njima daješ istu nagradu: sebe, denar, ljubav, jer si dobar.

Smijem li tražiti više, smijem li misliti, Gospodine, da sam zaslužio više, a svakodnevno me darivaš i u pričesti mi daješ zalog vječnoga života.

Hvala ti, Gospodine, što si dobar i budi dobar, jer to je i moja jedina šansa.

Hvala ti za ovu prelijepu zajednicu moje braće.

Hvala ti za sve lijepo u ovoj sv. Misi u ovoj našoj duhovnoj obnovi. To je tvoj dar meni, nama i svima u vinogradu.