Naslovna Župne propovijedi PRAVEDNOST: „DATI SVAKOME NJEGOVO“
PRAVEDNOST: „DATI SVAKOME NJEGOVO“

Snažnom Porukom o „Pravdi i Nepravdi“ u svijetu Papa Benedikt XVI  u svojoj „Korizmenoj poslanici“ jasno upozorava na otklon uzroka Nepravdi, koje visi nad čovječanstvom kao snaga Zla.

Suvremeni svijet upada u napast jer polazi od pretpostavke: ..“da nepravda dolazi izvana.Da bi zavladala pravda dovoljno je ukloniti izvanjske uzroke koji priječe njezino ostvarenje.

Taj način razmišljanja – opominje Isus – je naivan i kratkovidan.Nepravda, plod zla, nema isključivo izvanjske korijene: njezin uzrok leži u ljudskom srcu, gdje se nalaze klice jednog tihog suživota sa zlom…“

Čovjek opsjednut gravitacijskom silom sebičnosti gubi svoju sliku i priliku prema Stvoritelju, a time se gubi Ljubav kao zakon života.

Izgubio se Čovjek!

Čovjek, koji bi prihvaćajući volju Božju i Božji zakon kao Ljubav , kao Zahvalnost prema Stvoritelju i prihvaćajući čovjeka pokraj sebe kao svoga bližnjega,  uspio bi pobijediti gravitacijsku silu sebičnosti, a ona je izvor Nepravde.

• Nema poslodavca bez radnika, i nema radnika bez poslodavca.
  • Nema Predsjednika države bez Građana, ali nema ni Građanina bez Predsjednika. Jedni drugima pomažu na otklonu gravitacijske sile sebičnosti.

Tu je snaga žrtve i Križa, tu je snaga Evanđeoske poruke služenja koja izgleda kao Križ i predanje, ali

• Ona prerasta u Ljubav.
  • Ona pobjeđuje sebičnost.
  • Ona pobjeđuje nepravdu.
  • Ona je zakon života. Jer, nakon križa i žrtve dolazi Uskrsnuće i Život.

Tako nam Žrtva „jednih za druge“, postaje „blagoslov“ koji pripada Pravedniku.

Stoga je KRIST, BOŽJA PRAVEDNOST, ali i svih onih koji žive Kristova načela Ljubavi.