Naslovna Župne propovijedi OD KUDA NEPLODNA SMOKVA
OD KUDA NEPLODNA SMOKVA

Uz treću nedjelju Korizme liturgijska čitanja donose prekrasna znakovlja Božje prisutnosti u životu pojedinca i zajednice.

Naviknuti  čuti, kako se naš Bog : Bog Abrahamov, Bog Izakov Bog Jakovljev. S dolaskom velikog osloboditelja Mojsija, Bog otkriva svoje Ime:“Ja sam koji jesam“, „Jahve“ – onaj koji jest.

Ova objava govori puno više od pukog imena.Tako saznajemo:

• Bog je jedinstveno biće!
  • Od njega sve postoji!
  • On je prisutan u životu ljudi i  njegovoj povijesti!
  • On je Bog blizine i ljubavi!

Nakon ovako plodne objave, Svetom Pavlu u poslanici Korinćanima, nije  bilo teško ustvrditi:

• Bog je sa svojim narodom!
  • Tu je i oblak i more!
  • More je znak krštenja!
  • Oblak-kozmos je znak neizrecive Božje prisutnosti!
  • Tu su znakovi mane-Euharistija! Hrana za Život!
  • Tu je Krist stijena i temelj!

Sretno je, najsretnije je spojeno starozavjetno znakovlje s novozavjetnim znakovljem. Iskustvo je veliko:

• Ono je jamstvo Božje ljubavi.
  • Krštenje- posvećenje i posinjenje.
  • Euharistija- Kruh Života.
  • To je sigurnost mogućeg susreta s Bogom.
  • Osigurana je krasna veza s Kristom.

Sve nas znakovlje vuče na suradnju. Krasno prolazimo kroz školu obraćenja. Snažan utjecaj škole ljubavi. Sveto vrijeme Korizme neishranjenoj duši daje sakramente ljubavi. Gotovo da i nije moguće da smokva ne rodi. Dobro okopana i ove godine. Ona mora donijeti roda. Obrati me Gospodine, a ne sijeci. Pričekaj još ove godine. A Tebi hvala, hvala za sve…