Naslovna Župne propovijedi TO JE ČUDO LJUBAVI
TO JE ČUDO LJUBAVI

Adoracija 8.ožujka – duhovna obnova za Župnu zajednicu

Grijeh dolazi kada nema ljubavi.

Mržnja dolazi kada nema ljubavi.

Nesreća stiže kada nema ljubavi.

• Želiš li biti sretan?  Da!
  • Želiš li biti bez grijeha? Da!
  • Želiš li biti čovjek bez mržnje? Da!

Onda  moraš postati čovjek ljubavi. Ali ne znaš gdje trebaš početi.

Ne znaš  otkuda uzeti snagu do ljubavi.

Prijatelju Isus je čovjek ljubavi. On najprije zna odgovor.

Jednom je pričao zgodu o čovjeku koji je upao među razbojnike, bio pretučen i ostao ležati polumrtav. Mnogi su prolazili pokraj njega, gledali ga i išli dalje. Bili su zaokupljeni svojim brigama. Ipak jedan je došao i pomogao. On je imao samilosti, prišao mu je, podigao ga, odnio ga do prenoćišta i pobrinuo se za njega.

Prijatelju, to je odgovor: „Imaj samilosti“ Voljeti možeš samo tada ako suosjećaš s drugim.Ako osjećaš kako mu je i možeš sebe zamisliti u njegovoj situaciji. Ljubav osjeća tuđu nevolju. Ljubav je milosrdna, ona ima srce.

Svakako, danas ima bezbroj ljudi koji su kao čovjek iz Jerihona potišteni, osjećaju se osamljeni i napušteni, unatoč mnogima koji pokraj njega prolaze.

Depresije se množe. Duševno potišteni se umnožavaju, njihove su duše kao ubijene. Oni viču: „Zar nema tu nikoga tko me razumije?“

Ali svi prolaze. Ponekad se dotaknu pogledi kao svijetleći farovi u noći na cesti, ali poslije toga tama je još dublja.

Gospodine, zar nikoga tu nema tko bi uklonio iz moga srca gorčinu?

Prijatelju,  iskreno priznajmo, mnoštvo današnjih ljudi gladuje za ljubavlju, njihova duša je neishranjena, tama je u njihovim srcima.

Oni traže suosjećanje, tvoje milosrđe, tvoje razumijevanje.

Što znaš o srcu svoga djeteta?

• Znaš li što se događa u duši tvoga muža?
  • Poznaješ li njegovu nevolju?
  • Ili mu kažeš: „Nemam vremena „

Mladi se pogotovo danas tuže da nemaju nikoga s kim bi mogli razgovarati, netko nema vremena za njih: Otac mora raditi, a majka kaže briši u svoju sobu. Moderna žurba je smrtni neprijatelj suosjećanja. Nitko nema vremena za slušanje i rame za plakanje.

Tako rastu zidovi osamljenosti, svatko stanuje  u svojoj ćeliji dok ih očaj ne otjera van, u kafić ili snove droge…

Tada se svi snebivamo, zar je to moguće.

Veliko je čudo ljubavi imati nekoga tko me razumije.

Kakvo olakšanje za tvoju ranjenu dušu.

Ako mu možeš svoje srce otvoriti, dolazi sunce i svjetlo u tvoju nutrinu.

Nakon toga ti je lakše.

Sunce ljubavi je tako mnoge izliječilo, svjetlo ljubavi je mnogo objasnilo.

Nakon toga ti je mnogo jasnije. Jer pri tome je bio Bog. Njegova te ljubav izliječila, olakšala, utješila, savjetovala. Ljubav i suosjećanje dugoga je kao duhovna energija, koju si primio u svoju dušu. Sada ti je bolje.  Iznutra si postao jači. Tama je otišla i gorčina više ne guši.

To je čudo ljubavi, Ljubav prašta, liječi i oslobađa.

Kakav je to trenutak milosti kada ti koji čovjek otvori svoju dušu, a ti smiješ gledati u njegovu dušu! To je pogled u svetinju srca, koje se otvara za samo malo ljudi. Taj pristup do dna srca je kao stupanje do svetišta, u kome sam Bog stanuje. Tu primaš blagoslov po Božjoj blizini. Ako si mogao drugome pomoći, isijava radost izbavljenog čovjeka iz njegova srca u tvoje srce.

To je čudo ljubavi.

Dajte, tada će se i vama dati.

Tada si dobio prijatelja. Prijateljem postaje onaj tko te razumije.

To je posebna zadaća majki: razumjeti, nevolju s lica i po glasu prepoznati pritisak duše. Majke su uvijek pristupačne.

Majko draga, osiguraj si vrijeme za duše svoje djece. Daj nam snagu da druge razumijemo.

Znamo da snaga ljubavi potječe od Boga. Jer ljubav uvijek potječe od Boga. Prostiremo svoju dušu pred Tobom Gospodine, pred Tobom Marijo.

Imaš pravo potužit se Bogu i Majci Božjoj za svoju nevolju. Oni ćete utješiti. Oni će ti dati snagu.Ako te nitko ne razumije, Oni te razumiju.

Često molimo: Ne skrivaj lice svoje Gospodine od mene.

Neću ni ja više skrivati svoju dušu od Tebe.

Liječi me, tješi me, jačaj me Gospo draga i moj Gospodine.