Naslovna Župne propovijedi KAKO NAĆI PRAVO MJESTO U DRUŠTVU?
KAKO NAĆI PRAVO MJESTO U DRUŠTVU?

Dvadeset i druga nedjelja kroz godinu  2010.

Ljudi svih vremena, znadu se ponašati poput onih koji vladaju i traže svoju slavu.
Položaj koji imamo u životu ne odgovara uvijek našim željama.
Mnogi nam znadu podmetati nogu.
Često i sami  idemo lagodnijim putem.
Slušajući danas riječi sv.Pisma, postavlja se pitanje:
Imam li ja pravo mjesto u kojem sam našao sebe?
Ako ne, kako onda naći pravo mjesto u svom životu?

Pustimo Siraha neka odgovori:

„Sine moj, budi krotak u poslu svojem i bit ćeš voljeniji nego onaj koji darove dijeli.

Što si veći, to se većma ponizi i naći ćeš milost u Gospodina.

Nema lijeka bolesti oholnika jer se opačina u njem ukorijenila.

Srce razborita čovjeka razmišlja o prispodobama i pažljivo uho želja je mudračeva.“(Sir 3,17-18)

Nije li ovo odgovor za sva vremena?

A što Isus kaže? Pogledajte i poslušajte!

„Uzmite jaram moj na sebe, govori Gospodin, i učite se od mene, jer sam krotka i ponizna srca.“

A kakva je praksa našega života?

Ljudi se vazda guraju za boljim mjestima.

• Krist u današnjem Evanđelju pokazuje da je Kraljevstvo Božje namijenjeno poniznima.
  • Krist u prispodobi uzvanicima na svadbi govori: kako je važno odabrati pravo mjesto.
  • I tako Krist daje zaključak:“Svaki koji se uzvisuje bit će ponižen, a koji se ponizuje, bit će uzvišen.“ (Lk 14, 7-14)

Zaključimo!

Isusova logika  ima smisla, iako je često suprotna od naše ljudske.
Mi radije čeznemo za povlasticama i ta je napast uvijek prisutna.
Ne govori ovo Isus slučajno.
Rijetko je kada lakše istovremeno i bolje. Jer svako plemenito djelo traži i žrtvu.

Dobro je pripadati grupi sretnih ljudi koje rad čini zadovoljnim.

Žrtva, muka su vrata za uspješan rad. Tada život cvjeta.

Poneki se ne žele sagibati, ne žele požuriti, ne žele se prihvatiti posla.

A čovjek  je upravo rođen da radi, kao što je riba rođena da pliva i ptica da leti.

Djecu valja odgajati tako da nalaze radost u radu, time im se daje više, nego da ste im ostavili milijune u nasljedstvo.

To će djecu odvesti do prvoga mjesta i priznanja u društvu.

Pogledajmo brak ili obitelj, njezin uspjeh ili prvo mjesto uvijek zavisi od zalaganja jednih za druge. Takva je obitelj blago, koje ne dobivamo na poklon, nego sami doprinosimo.

•   To je put do pravoga prvog mjesta!
  •   Ukoliko su prva mjesta osvojena drugom logikom života, nekad će nam netko reći, prijatelju pomakni se na niže.
  •   I gdje je onda naše pravo mjesto u životu?

Tamo gdje postoji unutrašnja sigurnost o ispravnom životnom putu, ako je taj put usklađen prema toj sigurnosti-savjesti.

Ali, prijatelju, to je najplemenitiji posao na svijetu.

On donosi plodove ne samo za prvo mjesto sada, nego i za vječnost.

Nizbrdica je uvijek lakša, ali ona ne dovodi do vrhunca.

Lagati je u nekom trenutku lakše, ali tako razaramo svako poštovanje.

•             Ne preostaje dakle drugo, nego preuzeti žrtvu na sebe i ostati uz istinu.
  •             Plemenitost istine donosi svjetlo životu.

Prema Isusovoj logici života: „ Uzmi jaram moj na sebe…“ život nikada nije bio lak.

Ali oni koji su svoj život učinili lakim, povijest ih je izbrisala.

Svjedoci smo primjera, kada države prave dug na dug, kako bi im bilo lakše, ali su tako naš današnji i sutrašnji život otežali.

Tu je potreban povratak jednostavnijem životu, iako je to žrtva, ali samo takav preokret čini dobro i duši i tijelu i danas i sutra.

Umijeće je dakle, imati svoje pravo mjestu u društvu.