Naslovna Župne propovijedi ZDRAVLJE BOLESNIH
ZDRAVLJE BOLESNIH

Duhovna obnova i adoracija za Župnu zajednicu  8. listopada  2010.

Božje spasenje obuzima čitavoga čovjeka,
njegovo tijelo, njegovu dušu i njegov duh
sve dok putuje zemljom a pogotovo kada postane stanovnik neba.

Po zdravlju danom od Krista i Duhu Svetom, posve se mijenja čovjekovo stanje:
bolest u zdravlje, žalost u radost, smrt u život, robovanje grijehu u dioništvo božanske naravi.
Ipak savršena i potpuna spasenja ne može čovjek postići na ovom svijetu:
njegov život je izložen boli, bolesti i smrti, a „Božje zdravlje“ sam je Isus Krist, koga je Bog poslao na svijet kao Spasitelja i Liječnika tjelesa i duša.
Tako ga naziva liturgija kroz riječi svetog Ignacija Antiohijskog.

• On je u vrijeme svoga boravka na zemlji ozdravio mnoge bolesne i često ih oslobađao od rana grijeha. (Mt 9, 2-8;  Iv 5,1-14)
  • Ali i Blažena Djevica Marija budući da je majka Krista Spasitelja ljudi i majka vjernika, najljubaznije pritječe u pomoć svojoj djeci koja su u nevoljama.

Stoga se bolesni često k njoj utječu – često odlaze u mnoga Gospina svetišta.
Tu po njezinu zagovoru, opet primaju zdravlje.
Kad čovjek pogleda našu“teku zavjeta“ ispisanu vlastitom rukom njenih štovatelja, zapaža koja su sve svjedočanstva primljenih milosti.
Tu se krasno diviš izvrsnoj komunikaciji Majke Božje s njenom djecom koja se njoj utječu.

U  današnjoj Službi riječi čita se Izaijina pjesma o „Sluzi Gospodnjem“ (Iz 53, 1-5)
Odjekuju riječi:

• On je naše bolesti ponio, naše boli na sebe uzeo, njegove nas rane iscijeliše.“
  • "On je iscijelio sve naše slabosti."

Hvaleći milosrđe Božje, svi bolesni koji zazivaju njezinu zaštitu, Marija je znak ozdravljenja i nade.

• Ona je primjer duha što savršeno pristaje uz Božju volju i potpuno se suoblikuje s Kristom.
  • Ona zbog svoje ljubavi prema nama odnosi naše bolesti i na se uzima naše boli.

Ljudska bolest proizlazi iz ljudske naravi.
Čovjek uz besmrtnu dušu ima smrtno tijelo koje je kako kaže Sveto pismo, od zemlje.
A time i podložno propasti.
Usprkos tome, čovjek ne smije biti ravnodušan.
Jer Isus kaže „oboljeh i pohodiste me“.
Isus je svakom ozdravljenom rekao: „vjera te je tvoja spasila, idi i ne griješi više.“
Ne smijemo zaboravit da je Isus „radi nas ljudi, radi našega spasenja sišao s nebesa .“

• Svjedočanstva Evanđelista i apostola govore da se Isus predstavio u najboljem mogućem svjetlu. Svijet ga je zavolio.
  • Svjedočanstva mnoštva vjernika govore da se Blažena Djevica Marija pokazala u najboljem mogućem izdanju.

To nas čini sretnim i s puno pouzdanja iznova se neumorno utječemo toj prekrasnoj ljepoti.
Naš život često ne slijedi ove krasne uzore.

Evo jednog primjera.
Jedna je supruga, odmah nakon buđenja, pomalo neispavana i rasčupana s velikim podočnjacima stala pred ogledalo.
Sjećajući se jučerašnje svađe s mužem, usklikne: „Priuštit ću mu tu gaduru!“
To je nekoliko puta ponovila, svaki put sve glasnije i odlučnije.
Priuštit ću mu tu gaduru!  Strašna želja za osvetom.
Jer prema njezinom, muž nije bolju zaslužio, i neće uživati u njezinom ljupkom licu.
Često smo mi u ovoj ulozi.
Ali nije dobro, ljudi nas žele fine, dotjerane, iskrene.

Takve nas i Bog želi.
Ne gaduru, ne osvetu, ne mržnju, ne grijeh, ne bolest mržnje, ne, to Bog ne želi, ne želi nitko.
Jer svi mi očekujemo od Boga da prema nama bude osobito dobar i milosrdan.
Velika nam djela učini Svesilni, sveto je ime njegovo.

A kakvo je moje ime i tvoje?
Sveto ili gadura. Odgovorimo sami.
 Gospa je zdravlje bolesnih. Očito smo često bolesni.