Naslovna Župne propovijedi POSLJEDNJI DAN 2010 - ZAHVALNICA
POSLJEDNJI DAN 2010 - ZAHVALNICA

Posljednji dan 2010.
Svaka minuta je posljednja, svaki sat je zadnji.
Samo jednom prolazimo istim prostorom, samo jednom živimo ove trenutke.
Važno je svaki trenutak proživjeti tako kao da je zadnji, jer on to i jest.
Ne dopustiti da ijedan  ode prazan, a da čovjek nije ništa privrijedio na zemlji i za nebo.

Valja priznati da nas posebno fascinira zadnji dan u godini.
            On je pun tajanstvenosti.
            Zovemo ga Stara godina. To je ustvari dan koji nas osuđuje ili nagrađuje.

To je ustvari kao popeti se na jedno veliko brdo i s njega pogledati ostale vrhunce, na njima se odmoriti i odahnuti, ponovo s uzdahom krenuti u budućnost, ili se teško kajati što su ti  prošli dani bili prazni.
Često je puno toga što nas možda opterećuje i ovaj zadnji dan ne može iznjedriti sreću.
Ipak bi ovaj dan trebao biti „dan zahvale“ i prijavak za novi dan u idućoj godini, da bude blagoslovljen.
Ovaj posljednji dan trebao bi u potpunosti pripadati nama.
Barem taj dan zagrliti svoju vlastitu dušu, zavoljeti sebe i svoj život.
Trebalo bi rasvijetliti sve što nije bilo dovoljno svijetlo.
Trebao bi čovjek biti zadovoljan i radostan.
Sati koje odbrojavamo ipak su važni za naše odluke.
Od ovih posljednjih treba napraviti prve sate u Novoj godini.
Treba početi ispočetka.
Jer jednom u životu ipak stigne i posljednji dan.

Mi ne znamo kad je on i gdje ćemo ga  i  kako  proslaviti.
Svaka sekunda, svaki sat, nosi nas u naručaj toga dana.
Rijetko kada pomislimo kako bi  htjeli da taj dan bude i najljepši dan života.
Da to bude dan koji će nas odvesti u svjetlo Božje.
Važno je u tom danu biti ponosan na svoj život i svoja djela.
Dan posljednji dolazi.
Dobro se toga sjetiti, kako nam on ne bi bio posljednji, nego prvi u nizu novoga života

U ovoj godini za naših deset župljana bio je i posljednji dan. Prisjetimo se i njih.
Jakić Alojzije, Ruža Gašparević, Ilija Gavić, Luca Gavić, Ivo Gašparević, Ana Jakić, Luca Kajić, Pava Jukić, Ilija Antolović i Karlo Gavić.

• U ovoj godini bio je i prvi dan i za naših 14  Beba.
  • Prisjetimo se i naših 17 prvopričesnika kojima je u ovoj godini bio prvi dan susreta s Gospodinom u Euharistiji.
  • U ovoj godini desetak obitelji imale su svoj prvi dan samostalnog domaćinstva.
  • U ovoj godini i naša Župna zajednica završila je svoj veliki projekt - Sportsku dvoranu.
  • Župna je zajednica pripremila  teren za poligon i uredila djelomično pristup Sportskoj dvorani.
  • U ovoj godini osnovali smo puno Sportskih  zajednica. Osnovali smo i novu Biblijsku zajednicu.
  • Naši su Nogometaši osvojili drugo mjesto u Nadbiskupijskoj ligi.
  • Osvojili smo prvo mjesto u Stolnom tenisu na Nadbiskupijskom natjecanju.
  • Imenovan je novi vijećnik za Brankoviće: Zoran Slišković.
  • Zaposlena je jedna nova djelatnica.

Primijetio sam, da oko 80 %  domaćinstva ima znatan materijalni napredak u svojim obiteljima: nove fasade, centralna grijanja, novi objekti, novi interijer, novi auti itd.
Siromaštva gotovo i nema. Preko 60% obitelji živi iznad prosjeka što ga živi Župnik. Čestitam! Ali ipak pazite da ne prekoračite svoje mogućnosti.
Dobar je dio  naše djece na visokim školama.
Neki  su ove godine i diplomirali.Čestitamo im!

• Registrirano je i novo "Pogrebno društvo" na našoj Župi.
  • Otvorene su  i neke nove uslužne djelatnosti: Cvjećara, Salon vjenčanica
  • Car trim otvorio novu proizvodnu liniju u Goliješnici.
  • Započeta gradnja proizvodne hale za firmu Profil izolacija.
  • Osobiti doprinos razvoju dala je Firma "Sliško".

Mjesna zajednica pokrenula izgradnju kanalizacijske mreže za jedan dio Luga i Goliješnice.
Pokrenut projekt za vodovod. Pokrenuta akcija uređenja korita Liješnice.
Popravljen put prema Komšiću i Pazariću.
U idućoj godini Župna zajednica planira otvoriti Rehabilitacijske i fitnes vježbe te zaposliti još jednu djelatnicu.
Otvoriti radove na crkvenom stepeništu i uređene betonskih staza oko i ispred crkve.
U koliko se bude moglo raditi na izgradnji Poligona veličine 40 x 2o . radit ćemo.
Planira se i proširenje groblja sv. Mihovila i Uzvišenje sve. Križa, što nije prioritet niti je  sigurno, da li će se išta uraditi na u sljedećoj godini.
Planiramo i dalje zadržati projekt Bebe.
Planiramo i dalje u vrtiću za svako dijete mjesečno dotirati po 50 KM i u Pačjoj školi po 15 KM.
Planiramo zadržati ovaj nivo Sportskih zajednica i njihovo financiranje.
Predviđamo i neke zajednice unutar Župne, jače oživotvoriti.
I dalje podržavati Umirovljeničku zajednicu osobito mušku koja polako razvija i kuglanje s vodenim kuglama  u Sportskoj dvorani
.

I na kraju, svima želim zahvaliti koji su podržali bilo kakva napredak u ovoj našoj sredini.
Ima još jako puno prostora za   sitne uslužne djelatnosti .

Obiteljima želim Božji blagoslov i da svaki metar u gornjim zonama iznad kote 250 uređuju svoje voćnjake za svoja domaćinstva. Proizvodite što više povrća i voća na vlastitom posjedu, to je garancija vašega zdravlja.