Naslovna Župne propovijedi ISUSE, OBRANI ME OD ZLOG DUHA!
ISUSE, OBRANI ME OD ZLOG DUHA!

Šesta vazmena nedjelja 2011-a

U ono vrijeme reče Isus svojim učenicima: „Ako me ljubite, zapovijedi ćete moje čuvati. I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek: Duha istine, kojega svijet ne može primiti jer ga ne vidi i ne poznaje. Vi ga poznajete jer kod vas ostaje i u vama je.“ (Iv 14 )

• Radost apostolska je velika.
  • Oni se raduju daru Duha.
  • Ohrabreni njegovom snagom oni izlaze pred narod i hrabro svjedoče.
  • Svjedoče za Isusa uskrsnuloga, svjedoče o daru.
  • Oni naviještaju i potiču na obraćenje.

Reakcija javnosti bila je velika.
Poslušajmo: „Kada to čuše, duboko potreseni rekoše Petru i drugim apostolima: „Što nam je činiti, braćo?
Petar će im:“Obratite se i svatko od vas neka se krsti u Ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi, i primit ćete dar, Svetoga Duha.“
Petar je više nego jasan: Duh Sveti je dar za sve one koji vjeruju u Isusa Krista i u njegovo se ime krste.
A sada je vrijedno poslušati jedan zanimljiv događaj kojeg smo danas čuli u Djelima apostolskim:
„ U one dane, Filip siđe u grad samarijski i stade ime propovijedati Krista. Mnoštvo je jednodušno prihvaćalo što je Filip govorio slušajući ga i gledajući znamenja koja je činio. Doista, iz mnogih su opsjednutih izlazili nečisti duhovi vičući iza glasa, a ozdravljali su i i mnogi uzeti i hromi. Nasta tako velika radost u onome gradu.
Kad su apostoli u Jeruzalemu čuli da je Samarija prigrlila riječ Božju poslaše k njima Petra i Ivana. Oni se pomoliše za njih da bi primili Duha Svetoga..“

• Prema ovim izvještajima vidimo da je Isus doista izvršio svoje obećanje, da je svojoj zajednici poslao Duha Svetoga, Branitelja, Duha Istine kojega svijet ne može primiti jer nije upoznao i povjerovao u Krista.
  • Vidjeli smo da dar Duha živi u zajednici Crkve i da je to dar za čitavu zajednicu, za sve koji vjeruju i krste se u Isusa Krista.

Danas u Evanđelju kaže Isus apostolima: „Neću vas ostaviti siročad…“  to znači neću vas ostaviti bez obrane, bespomoćne.
Ovih dana osobito je naglašena uloga advokata na sudovima i uvijek je predstavljen kao branitelj.

Isus upravo o takvom advokatu govori, koji će imati ulogu branitelja.

• Dok su bili s Isusom, Isus je uvijek glavni i odgovorni, on stoji iza apostola, on njih podržava, on ulijeva nadu i sigurnost.
  • I sam kad je bio uhvaćen, zamolio je da njegove učenike ostave na miru.
  • Sad kad ga nema na vidljiv način ne želi ih ostaviti bez obrane, nego baš naprotiv, želi im biti još bliže.
  • Ta će se blizina očitovati na svakom mjestu i u svako vrijeme.

Čitajući Djela apostolska, otkrivamo mnoga uhićena, mnoge istrage, zatvaranja, mnoge kazne i progonstva. I netko prije netko kasnije svi apostoli bivaju ubijeni.
Ljubav je ovdje pobijedila. Isus im je dao hrabrosti i snage da se ni smrti više ne boje.

• To je tajna Duha Branitelja.
  • To je tajna Duha Istine.

Postavlja se pitanje:Je li samo apostolima bio potreban Duh Branitelj i Duh Istine?

• Svakako ne!  I nama treba Duh Branitelj i Duh Istine.
  • Svakodnevno se treba braniti istina i pravedna stvar.
  • Treba nam Duh Branitelj da obrani nas od nas samih.
  • Brojne su slabosti i gluposti koje vojuju nad nama.
  • Veoma je opasan duh mržnje, a tko nas može obraniti ako ne Duh Božji.

Tko nas može obraniti od silnih sebičnih nagonskih sila koje nas tjeraju na užitak?

• Treba nam Duh Sveti.
  • Nije dakle moguće uspostaviti odgovornost života i ljubavi bez Duha Svetoga.
  • Možda više nego ikada treba nam Duh Branitelj i Duh Istine. Da nas prvenstveno očuva od nas samih, da sebi ne lažemo, da sebe ne varamo, da sebi ne uljepšavamo zlo koje postoji i u nama i oko nas.

Možemo li nazvati pravim imenom neke sklonosti bez pomoći Duha Branitelja i Duha Istine. Teško, gotovo nemoguće.
Zato te danas Isuse molimo za Duha Branitelja.