Naslovna Župne propovijedi OBNOVI SVOJ SAVEZ
OBNOVI SVOJ SAVEZ

Duhovna obnova za Mali župni zbor 15. 11. 2011.

Došli smo u crkvu na Svetu Misu.
Što sve vidite? Slike, kipove, klupe, žrtvenik, ljude…
Da li vidite milione raznih slika u zraku?
Odgovorit ćete ne!
Ja ću reći da!
Ako donesem ovdje TV prijemnik uhvatit ću u ovom zraku milione zvukova i slika.
Tako je i s Bogom. Mi vjerujemo da on ovdje stanuje. Treba otvoriti prijemnike svoje duše, treba  otvoriti jedra svoje jedrilice i uživati u prekrasnoj blizini Boga u najljepšim mogućim tonovima i bojama kao da samo u nebu.
Eto, vidite zašto smo mi danas tu.
Ići na sv.Misu znači ići u nebo.

• Nebo je mjesto gdje stojimo pred sudom, gdje se vidimo u jasnom jutarnjem svjetlu vječnog dana i gdje pravedni Sudac čita naša djela iz knjige života. Naša djela idu s nama kada idemo na nebo. Naša djela idu s nama kada idemo na Sv.Misu.
  • Ići na Sv. Misu znači obnoviti naš savez s Bogom, kao na svadbenoj gozbi, jer Misa je svadbena večera Jaganjčeva.
  • Ići na Sv. Misu znači primiti puninu milosti, sam život Trojstva. Nijedna sila na nebu ili zemlji ne može nam dati više od onoga što primimo u Sv. Misi, jer u sebe primamo Boga.

U Sv. Misi nam Bog daje svoj život.
Moramo ići na Sv. Misu očima i ušima, umom i srcem otvorenima za istinu koja je pred nama, istinu koja se uzdiže poput tamjana.
Božji život je dar koji moramo primiti dolično i sa zahvalnosti. On nam daje milost kao što nam je dao vatru i svjetlost. Vatra i svjetlost, kada se zloupotrebljavaju, mogu nas opeći i oslijepiti.

• Električna energija svijetl,i ali i ubija.
  • Vatra grije, ali i spaljuje.
  • Što može samo jedna upaljena  svijeća u mraku?  Više nego tisuće drugih koje stoje u kutiji.

Na svakoj Sv. Misi Bog obnavlja svoj savez sa svakim od nas, stavljajući pred nas život i smrt, blagoslov i prokletstvo. Moramo za sebe izabrati blagoslov i odbaciti prokletstvo, a to  moramo činiti od samog početka.
I vi ste pod zakletvom.

Ne zaboravite: latinska riječ sacramentum doslovno znači „prisega“.

• Kada učinite znak križa,obnavljate sakrament krštenja, a time i svoju obvezu da poštujete prava i obveze iz Novoga saveza.
  • Voljet ćete Boga svim srcem, umom, dušom i snagom;  voljet  ćete bližnjega kao sebe samoga.
  • Posebno ste prisegnuli da ćete reći istinu tijekom Sv. Mise. Jer to je nebeski sud; ovdje će Bog otvoriti knjigu života, ovdje ćete sjesti na klupu za svjedoke.
  • Puno puta tijekom Sv.Mise reći ćete „amen“, aramejsku riječ  koja izražava pristanak i slaganje: Da! Tako neka bude! Uistinu! „Amen“ je više od odgovora; on je osobna obveza.

Kad kažete“amen“ obvezujete svoj život, pa vam je bolje da tako i mislite.
Kad god je Bog sklapao savez, dao je i program za njegovo obnavljanje. Savez nije bio događaj iz prošlosti; on je  bio trajan, stalno prisutan, neprestano aktualiziran..
Sv. Misa je naše neprekidno obnavljanje Novoga savez.

• Misa je svečana prisega koju dajete ispred bezbroj svjedoka, kao na sudu u Knjizi Otkrivenja: I stoga sa svim anđelima pjevamo… Kad nebo dodiruje zemlju, dobivate privilegij da se molite pored anđela.

Čuti Riječ Božju.
Primiti Kruh Života.

• To su duboka otajstva, to su nevjerojatni  darovi, ali to su i snažne obveze.
  • Na Sv. Misi primamo božanski život, božansku snagu, moćnije od najvećih sila na zemlji.

Sjetite se struje, koja može osvijetliti vaše domove i zaustaviti vam srce ako je dodirnete. Sjetite se vatre, koja može zagrijati vašu kuću i obitelj, ali i progutati cijelo selo ako se vatra proširi.
To su tek blijede sjene Božje nadnaravne moći, koja je stvorila i vatru i svjetlo ni iz čega.
Stoga, ne ublažavajmo Božji sud koji prizivamo na sebe kada živimo u skladu s onim što svjedočimo.
Evo svjedočanstva Sv. Pavla:
“ Stoga, tko god jede kruh ili pije čašu Gospodnju nedostojno, bit će krivac tijela i krvi Gospodnje“(1Kor 11) To nije mala stvar.
Nema sumnje: moramo vojevati duhovne bitke koje će nam dati sabranost, pozornost i pokajanje tijekom Sv. Mise.

• Mi kršćani želimo blagoslov saveza, a e prokletstvo. Što se bolje pripremimo za Sv. Misu, više ćemo milosti od Sv. Mise dobiti.
  •  I zapamtite: milost dostupna na Sv. Misi je beskrajna – to je sva milost neba.

Dobro je znati da smo mi stvorenja na zemlji, ali tvoreni za nebo i ništa manje od toga. U vremenu smo bili stvoreni kao Adam i Eva, ali ne da ostanemo u zemaljskom raju, već da budemo uzneseni u vječni život Boga samoga.

• Sada nam se nebo otkrilo smrću i uskrsnućem Isusa Krista.
  • Sada je zajedništvo za koje nas je Bog stvorio.
  • Sada nebo dodiruje zemlju i očekuje nas.

Isus Krist nam govori: „Evo, na vratima stojim i kucam; posluša li tko glas moj i otvori mi vrata, unići ću k njemu i večerati s njime i on sa mnom.“
Sada se vrata otvaraju dok krećemo slaviti Gozbu Kralja Jaganjca.
Moj život je mala jedrilica, ako otvorim jedra i čekam snagu vjetra Duha Božjega ja ću tamo i stići.