Naslovna Župne propovijedi LJUBITI I DARIVATI
LJUBITI I DARIVATI

Veliki petak – 2012.

VELIKI PETAK u obredima ima tri dijela:
Službu riječi, Klanjanje svetom križu i Svetu pričest.
U Službi riječi - u
prvom čitanju - prorok Izaija  govori o trpljenju i pobjedi
Sluge Božjega.
Za Proroka, ali i za nas, trpljenje će ostati tajna, osbito trpljenje nevinih ljudi.
Još prije osamstotina godina Prorok govori, da će Sluga Božji zbog naših grijeha umrijeti.
„On slabosti naše ponije, naše boli uze na se, a mi držasmo udarenim, od Boga pogođenim, poniženim.  Za naše je  grijehe on proboden, za  opačine naše satrt...“ (Iz  52 )
Muka Sluge Božjega ne tumači trpljenje, nego nas uči kako da u trpljenju susretnemo njega i da to trpljenje pobijedimo. Križni put mora postati put života. (Misal)
U drugom čitanju slušamo u riječima poslanice Hebrejima
:  ISUS JE NAŠ VELIKI SVEĆENIK.
Krist je živio i trpio s nama i za nas. Poput nas i on je htio odagnati od sebe trpljenje. Međutim pred neizbježnim trpljenjem on se ne opire.
Evo kako to kaže Sveti Pavao
:
„Braćo! Imamo velikog svećenika koji prodrije kroz nebesa – Isusa, Sina Božjega. Zato se čvrsto držimo vjere... i s pouzdanjem pristupajmo Prijestolju milosti, da primimo milosrđe i milost nađemo u pravi čas“
(Heb 4)
U trećem čitanju slušamo izvještaj o križnom putu kako nam ga je prikazao sveti Ivan.
Kako sam kaže: “Njegovo je svedočasntvo istinito“ jer on je bio jedini učenik koji je uz Krista ostao na Kalvariji.

• Krista je snažno gledao očima vjere.
  • Za njega je raspeti Isus Kralj, vječni Božji Sin.
  • On je svjetlo koje rasvjetljuje sve one koji traže istinu.
  • On nam razotkriva srce Boga koji nas ne želi osuditi već spasiti. (Misal)

Sveopćom molitvom potrvđujemo da je Krist došao među nas te živio, umro i uskrsnuo za sve ljude.
Po Isus Kristu i danas molimo za sve ljude.
U drugom dijelu obreda je:
Klanjanje svetom križu.
Svećenik razotkrivajući pokazuje križ, koji je sredstvo mučenja i smrti.
„Evo drvo Križa, na kom Spas je svijeta visio. Dođite poklonimo se.“
Krist je od Križa učinio sredstvo našega spasenja, znak života i nade.
Bogoslužje Velikog petka završava pričešću.
I dok blagujemo Kristovo tijelo, uzimamo udjela u njegovoj žrtvi. Ljubav je božanska veza Krista prema čovjeku, ali čovjeka koji kroz Kristovo darivanje vidi sadržaj svoga života.

• Ljubiti i darivati.
  • To je snaga koja čovjeka razdvaja od grijeha.

Blagoslovi Gospodine svoj narod, daj mu oproštenje i utjehu, učvrsti vjeru u vječno otkupljenje snagom  svoje Ljubavi – svoga Križa.