Naslovna Župne propovijedi JA SAM SVJETLO SVIJETA
JA SAM SVJETLO SVIJETA

Velika subota - VAZMENO BDJENJE - USKRS  2012.

Ovo je noć koja svjetlošću stupa’ rasprši tmine grijeha. Ovo je noć koja danas po svem svijetu one, što u Krista vjeruju, od tmina grijeha i od opačina otima, vraća milosti i pridružuje svetosti. Ovo je noć, u kojoj je Krist raskinuo okove smrti i kao pobjednik od mrtvih ustao. (Vazmeni hvalospijev)
Ove noći s radošću slavimo slavno Gospodinovo uskrsnuće. Isus je umro za naše grijehe, ali je iz smrti prešao u život te i sve nas sa sobom izvodi iz  „ tame u svoje divno svjetlo“ (1 Pt 2,9)
Okupljeni večeras  oko zapaljenog ognja i uskrsne svijeće iskazujemo slavu i čast onom koji rekao
:
Ja sam svjetlo svijeta“.  „Ja sam Put, Istina i Život.“

• Krist, jučer i danas, početak i svršetak, Alfa i Omega, njegova su vremena i vjekovi.
  • Njemu slava i vlast po sve vijeke vječnosti. Amen!
  • Po svojim svetim ranama, slavnim, čuvao nas i sačuvao Krist Gospodin. Amen!

Svjetlo slavno uskrsnulog Krista raspršilo tmine pameti i srca. (Misal)
U Službi riječi Vazmenoga bdjenja otkrivamo kako Bog upravlja tijekom Izraelove povijesti i čini mnoga divna djela. Ona nam obzanjuju da je pokretač cjelokupnog stvaralačkog razvoja svemira Duh Sveti.
Taj stvaralački razvoj dosiže svoj vrhunac u pojavi čovjeka koji ima povlašteno mjesto u svemiru.  A punina cijelog razvoja jest Krist – novi čovjek.
Uz sve probleme koje Bog ima s čovjekom, On neprestano ostaje vječna Ljubav. On obnavlja Savez sve dok ga ne uspostavi po Isusu kao Novi i vječni Savez s čovjekom.
Novi život, piše Sveti Pavao zasniva se na vjeri u Isusa Krista.
Isus je svojom smrću uništio grijeh.

Krštenje je  naš prvi korak s uskrsnulim  Gospodinom,  oslobađa nas grijeha i  od nas traži da živimo  novim životom  jedino za Boga.
Sveti Augustin poručuje:“Pjevajmo, braćo,  Aleluja... ne da svoj odmor učinimo veselim, već da naš rad postane radostan...“
Psalmista još davno prokazuje tu radost u Psalmu 118.

Zahvaljute Gospodinu, jer je dobar,
     jer je vječna ljubav njegova!
Neka rekne dom izraelov:
   „Vječna je ljubav njegova!“

Gospodnja me desnica uzdignu,
      Gospodnja se proslavi desnica!
Ne, umrijeti neću, nego živjeti,
     I kazivati djela Gospodnja.

Kamen koji odbaciše graditelji,
    Postade kamen zaglavni
Gospodnje je to djelo;
   Kakvo čudo u očima našim!

Draga braćo, Kršćani, obnovimo svoj „Krsni zavjet“
nad praznim Isusovim grobom. Izrazimo svoje uvjerenje, poput apostola, koje više nitko neće moći slomiti.
Isus, je prešao iz smrti u život, on je živ.
Naš grob, kao i Kristov, nije posljednja stanica života.
Brate Kršćanine, SRETAN TI USKRS! Aleluja!