Naslovna Župne propovijedi KAO U ŽENIDBENOM ZAGRLJAJU
KAO U ŽENIDBENOM ZAGRLJAJU

Peta vazmena nedjelja 2012 – b

Prošle nedjelje, Isus nam se predstavio kao Dobri Pastir.
Bila je  jedna od najstarijih  i najdraži slika o Isusu u prvim kršćanskim vremenima.
Danas na petu uskrsnu nedjelju slušamo Isusa koji kaže:
Ja sam istinski trs, a Otac moj vinogradar... Kao što loza ne može donijeti roda sama od sebe, ako ne ostane na trsu, tako ni vi ako ne ostanete u meni. Ja sam trs, a vi loze...“  (Iv 15, 1- 5)

• Isus krasno dopunjava sliku o sebi i onima koji ostaju uz Isusa.
  • Trs i loza moraju biti jedno.
  • Glava i udovi moraju biti jedno.

Sjetimo se  slike iz Poslanice Efežanima (5,31-32): „Dvoje njih bit će jedno tijelo. Otajstvo je to veliko! Ja smjeram na Krista i na Crkvu.“
A sam Isus u Evanđelju kaže
.“Tako više nisu dvoje, nego  jedno tijelo“ (Mt 19,6)
I zaista je tako: postoje dvije različite osobe, a ipak one „u ženidbenom zagrljaju“ čine samo jednu.

• Nadalje, u Ivanovom Evanđelju (15,8) postavljen je jasan preduvjet, ako se želi donijeti „mnogo roda“ ili biti „dobar Isusov učenik“,
  • tada se mora znati da je Krist „Glava Crkve“ (Kol 1,18) i da samo onaj tko ostaje u njemu donosi mnogo roda.

On nas sjedinjuje kao trpeći i proslavljeni Krist.
Mi po krštenju uzimamo udjela u Kristovom tijelu.
Tako tijelo Kristovo ima mnogo udova, ali jedan je Duh u tijelu.
On stalno potiče na ljubav, jer ako jedan ud ili član trpi, trpe svi ostali udovi.
Ako je jedan ud počašćen, s njime se raduju svi ostali udovi.

• Krist i Crkva su čitav Krist.
  • Crkva je s Kristom jedno. Bog boravi u nama, a mi u njemu.

To je život u Kristu.
Taj život je počeo s krštenjem. Sok Kristova života iz trsa stalo hrani mladice loze.
Veoma je važno ostati povezan s Trsom.

U koliko se čovjeku dogodi da otpadne od trsa, odjednom ili postepeno, tada se život odvija kao da Boga nema.

• Ali tada nema ni ljubavi, jer nema zajedništva.
  • Mladice nisu sebi svrha, one su tu, da rod donose, a ne da se suše.

Isus reče: Svaku lozu na meni, koja ne donosi roda, Otac – Vinogradar siječe.“
Ali ne smijemo zaboraviti, ne postoje samo čudesna divna djela Božja u prirodi koja okružuje čovjeka, nego ona  su prisutna i u Crkvi, kojoj je Glava Krist a Duh Božji ljubav i Život.
Duh je Božji u počecima Crkve, kako vidimo u Djelima apostolskim, pomogao da ona prohoda s oznakama jedinstva, vjere i ljubavi i tako postala glavni znak Božje prisutnosti.
Apostol Pavao često govori o milosnom djelovanju Duha Svetoga u vjernicima i u Crkvi.
Apostol Ivan upozorava:
“Dječice! Ne ljubimo riječju i jezikom, već djelom i istinom.“
Ozbiljne su Isusove riječi:  “Uistinu, bez mene ne možete učiniti ništa.“

• Rasti kao plodna mladica nije moguće bez njegove Ljubavi.
  • Nije moguće ostati u zajedništvu bez Božanskog soka koji vječno istječe iz Križa u znaku potpunog predanja, unatoč životnim iskušenjima.

Nemoguće nam je ispuniti poslanje koje nam Krist povjerava ako nemamo osjećaj kao i On i ako postupamo u životu prožeti snagom koju nam On svakodnevno  nudi svojom riječju i svojim otajstvima. (Misal)