Naslovna Župne propovijedi U OSVIT PRVOGA DANA
U OSVIT PRVOGA DANA

Devetnica Svetom Ivi 2012 – četvrti dan

Ivan Krstitelj, kojem je u Povijesti spasenja namijenjena uloga neposredne priprave za dolazak Gopodina, propovijeda:
„Obratite se jer približilo se Kraljevstvo nebesko! (Mt 3,2)
To govori čovjek za kojega je rečeno da će biti: “Pun Duha Svetoga već od majčine utrobe“ (Lk 1,41)
Život Ivana Kristitelja potvrđuje da je zaista bio „pun Duha Svetoga“.
On na rijeci Jordanu krsti Isusa.
Nakon što je Isus bio kršten od Ivana Kristitelja, proglašuje Novi Božji Svijet.
Pogledajmo malo kako je to izgledalo u samom početku Objave.
Po svršetku stvaranja svijeta u šest dana Knjiga Izlaska piše:
„Sedmi dan neka bude dan posvemašnjeg odmora, posvećen Gospodinu“.
To  je dan nakon dovršeni šest dana  stvaranja. (31,15)
U Evanđeljima stoji, da je Isus uskrsnuo od mrtvih „prvi dan u tjednu“ (Mt 28,1; Mk16,2; Lk 24,1; Iv 20,1). To je bio dan po suboti ili osmi dan.
Za kršćane „osmi dan“ kada je Krist uskrsnuo postao je „prvi dan“ među svim danima, blagdan nad blagdanima, dan Gospodnji, nedjelja.
Sveti Justin (Ap 1,67) kako se kršćani sastaju u dan sunca jer je to prvi dan kada je Bog promijenivši tamu i tvar, stvorio svijet. U isti je dan Isus Krist, naš Spasitelj, ustao od mrtvih.
Tako se nedjelja naglašeno razlikovala od svih drugih dana.

• Apostolska se zajednica okuplja svakog osmog dana ili prvog dana u tjednu.
  • Svaki put je Krist među njima.
  • Nedjeljno okupljanje postaje slavlje Euharistije Gospodnje koja je središte života Crkve.

U predaji Crkve stoji opomena:
„Dođi na vrijeme u crkvu, približi se Gospodinu i priznaj svoje grijehe, kaj se u molitvi... Sudjeluj u svetoj i božanskoj liturgiji, dovrši svoju molitvu i nemoj otići prije otpusta ...“ .
Već od ranih kršćanskih vremena župne crkve postaju mjesto u kojem se svi vjernici mogu okupiti na nedjeljno slavlje Euharistije.
Nedjeljna Euharistija utemeljuje i učvršćuje cjelokupno kršćansko djelovanje.

• Zato su vjernici dužni sudjelovati u Euharistiji i osim zbog teškog razloga, izostanak je teški grijeh.
  • Sudjelovanjem u nedjeljnom euharistijskom slavlju svjedočimo svoju pripadnost Kristu i njegovoj Crkvi.
  • Tu vjernici svjedoče i žive zajedništvo vjere i ljubavi.
  • Svjedoče Božju svetost i svoju nadu u spasenje.
  • Uz potporu Duha Svetoga jedni druge učvršćuju.

Ljubav prema božanskoj Istini traži sveto  slobodno vrijeme u kojem pojedinac i zajednica imaju vrijeme počinka i molitve.
Zato je nedjelja dan velike kršćanske radosti.
To je dan punine u kojem se objavljuju Otajstva života, smrti i uskrnuća ne samo Kristova, nego i našega.
U osvit prvoga dana,Kršćanin treba iskoristiti bogatstvo toga dana kada Božanski život stanuje u čovjeku koji je nanovo stvoren u Kristu.
A na to nas obvezuje i ona Božja: Spomeni se da svetkuješ Dan Gospodnji.