Naslovna Župne propovijedi GREŠNO STANJE ČOVJEKA OD NEKUDA IZVIRE I TVORI DUHOVNI DEFICIT!
GREŠNO STANJE ČOVJEKA OD NEKUDA IZVIRE I TVORI DUHOVNI DEFICIT!

Nedjelja krštenja 2013 – c

Dragi vjernici danas je Nedjelja krštenja Isusova.
Kroz Isusovu ljudsku narav Bog pokazuje na koji će način uklanjati baštinjeni tuđi grijeh, ali naslijeđen po naravi rođenja.

• Grijeh je ustvari uvijek čin jedne osobe, u ovom slučaju Adama i Eve.
  • On nije moj ili tvoj osobni grijeh, on je baštinjeni grijeh od roditelja, i njega Bog želi otkloniti svojim Duhom.

Zato krstimo dijete, i ono krštenjem biva razbaštinjeno svakog grešnog nasljedstva i  postaje Dijete Božje.
Životno je iskustvo pokazalo, a to i Biblija  tvrdi: što je čovjek više uzdignut, to dublje može pasti. Adam je bio kralj, a Eva kraljica.  Ta njihova veličina, primljena kao dar SLOBODE postala je njihova OPASNOST.

• Taj njihov 'NE' kao odgovor na volju Božju, nazivamo GRIJEHOM. Svaka bježanija od ljubavi Božje, od volje Božje, je Nevjera ili kršenje saveza Stvoritelja i Stvorenja.
  • Što je drugo Zakon Božji nego volja Božja.
  • Čovjek  grijehom bježi iz Božjeg skloništa i sebe postavlja mjerilom čitava stvorenoga poretka.

Često toga čovjek nije ni svjestan. Zato kod svakoga grijeha postoje i stupnjevi grešnosti, ali i odgovornosti. Bog čovjeka tako i prosuđuje, ali i ljudi, pogotovo na sudu.
Danas smo u prilici puno više nego ljudi prijašnjih vremena, znati o sudbisnkoj povezanosti svih ljudi. Gotovo su svi ljudi međusobno ovisni o tuđem uspjehu ili o njegovom propadanju. Na ovoj Planeti dovoljan je samo jedan diktator da uvali mnoge narode u rat.

Slična je situacija kada se neki otac u obitelji iznevjeri svojoj staleškoj dužnosti, on može biti uzrokom neizmjernih stradanja i sljedećih generacija. Svaki čovjek, čim se rodi prima nešto što je unaprijed određeno i to često određuje i njegov život i život drugih koji od njega potiču.
Dragi prijatelji, danas postoji i opasnost, puno više nego kod ljudi prijašnjih vremena, mi često kažemo: Što se mene tiče grijeh Adama? Ali GRIJEH ne može biti bez posljedica na zajednicu.
To je pravi duhovni deficit čovječanstva a osobito našega vremena.

• Grešno stanje čovječanstva odnekud izvire.
  • To stanje nije samo teško, nego i žalosno.
  • Ljudi nisu spremni živjeti ZAKON BOŽJI KAO ZAKON ŽIVOTA.

Čuli smo danas proroka Izaiju: „Pripravite put Gospodinu... a njegove riječi spominje i Ivan Krstitelj: Ja vas istina, vodom krstim. Ali dolazi jači od mene... on će vas kristi Duhom svetim..“
Nikada neće nestati plodova koji su za oko zamamljivi i poželjni, kako to slika iz edenskog vrta govori. Istina da poslije svakog učinjenog grijeha čovjek dođe do iskustva da se grijeh ne isplati i čovjek se počne kajati.
Sveto pismo govori i upozorava, da unatoč iskustva postoje izvanjske sile koje utječu na čovjeka kao napast Zloga, i njema često ponovno podliježe. Osobito je veliko iskušenje za čovjeka tuđe vlasništvo, o njemu čovjek ima pojam da će ga usrećiti.

• Ali grijeh nikada ne može usrećiti čovjeka.
  • To je iluzija oholosti, koja postaje ljudska slabost, a snaga Sotone.

Čovjek uvijek ima izbor dobra i zla. I njegova je sloboda veliki rizik.
Velik je problem problematičan čovjek na slobodi.
U današnjem događaju Isusova krštenja, Bog usmjerava put čovjeka putem Isusa Krista. Čuje se glas:
Ti si sin moj, Ljubljeni! U tebi mi sva milina!“ (Lk 3, 21-22).
Mogu li sinovi ovoga svijeta biti milina Božja?  Mogu! I pozvani su to biti.