Naslovna Župne propovijedi SNAŽNA LEKCIJA LJUDSKOJ MUDROSTI I RAZUMU

Druga nedjelja po Uskrsu 2013. – c

Dragi braćo kršćani,
Uskrs je blagdan Života.

• Blagdan kada svaki kršćanin slavi spomendan svoga novoga rođenja.
  • Blagdan kada se kršćanin po krstu „rodio od Boga“.
  • To je blagdan u kojem svi oni koji su po krstu od Boga rođeni, osjećaju božansko porijeklo i nebesko posinstvo.

Taj čudesni život vjere u Boga kao Oca, Apostole stavlja u domenu nadzemaljskog.
Oni vjerom u Uskrslog čine divna mnoga čudesa.
A to će Sveti Pavao u Poslanici Rimljanima (8,31) lijepo izreći:
„Ako je Bog za nas, tko će nas rastaviti od ljubavi Kristove? Nevolje, glad, progosntvo, ili  moć?“
Budući da je kršćanin od Boga rođen

• on mora snagom vjere živjeti tako, da ovaj svijet uzdiže, uskrišava.
  • On mora razumjeti Psalam (118) koji kliče: „Vječna je  ljubav njegova!“

I samo oni poznaju Vječnu njegovu ljubav koji živo vjeruju u Njega. (Papa Franjo)
U njemu je sve „blago mudrosti i znanja“ (Kol 2,3).
Ono što je Isus ljubio je neprevarljiva Istina, Put i Život.
I što je vjera dublja to je više duša oživljena, i ona nam pomaše da uskrsnuto, a skromno i jednostavno živimo.
Pavao je to potvrdio svojom veličanstvenom izjavom: „Pravednik živi od vjere“ (Rim 1,17).
Iskustvo apostola Tome, koji je imao obrise „Agnostika“, jer nije htio vjerovati da je Gospodin Uskrsnuo i da se ukazao Apostolima, govori:

• Toma traži dokaz kroz oči i ruke koje pipaju.
  • Toma ne pušta dušu kojoj  je Krist ranije podario i oči duše.

I zato mu Gospodin kaže: „Stavi ovamo svoj prst, i vidi moje ruke, i pruži svoju ruku u moj bok i ne budi nevjeran, nego vjeran!“ (Iv 20)
Tada je tek Toma shvatio i uzviknuo:
„Gospodine moj i Bože moj!“
Da, reče mu Isus:
„Povjerovao si, kad si me vidio: Blago onima, koji ne vide, a vjeruju.“
Snažna lekcija ljudskoj mudrosti i razumu!
Kao da je Isus htio reći:
Toma, sva tvoja nutrina treba uskrsnuti.
Toma, uzdigni se iznad zemaljskog i vremenitog.
Toma, moraš biti slobodan i neovisan da možeš čuti glas svoje duše i svoga srca.
Toma, uskrsnuće znači biti svjestan, da nam je Krist dušu preporodio, jer je oprostio sve grijehe.

Toma, uskrsnućem smo postali djeca Božja i mora nas zaokupiti radost da je Bog naš Otac.
Toma, ako si suuskrnuo s Kristom, onda traži ono što je gore, gdje Krist sjedi s desne strane Božje.
Toma, obuci se dakle kao izabranik Božji, sveti ljubljeni, u srdačno milosrđe, dobrotu, poniznost, strpljivost, ljubav... (Kol 3 i 4)
Toma, ako ne postaneš kao dijete (bezazlen) nećeš ući u kraljevstvo nebesko (Mt 18)
Toma, ovdje se radi o duhovnom djetinjstvu (čistoći duše). Bog je nadahnuće tvoje duše. On je njezini potpisnik.
Toma, valja odbaciti svaku zlobu i lukavštinu, svaku zavist i klevetanje.Valja očistiti svoju dušu za bratsku ljubav i vjerovati svojoj braći.
Toma
, ova je milost dana duši, a duša mora roditi plodove Duha, a ne vinjagu.
Toma, uskrsli će biti s nama do konca svijeta, i to je Milost (veličanstveni Božji dar).
Toma, tko bude tebe slušao, sluša onoga koji je tebe poslao. (Lk 10)
Toma, zato valja nam biti razuman u vjeri. Vjera u uskrsnuće je početak Spasenja. Ona je korijen cijeloga kršćanskog mišljenja, prosuđivanja, djelovanja i života.
Toma, u kraljevstvo nebesko ulazi onaj koji vrši volju moga nebeskog Oca (Mt 7).
Dragi Toma, svi smo mi ponekad Tome.
Svi smo mi pozvani na vjeru. Svi mi živimo po vjeri i iz vjere.
Upravo se zato svijet spotiče o nas kršćane.
Ali, Toma, tako to mora biti.
Svijet ne može shvatiti duh, koji nas kršćane nadahnjuje.