DOBRODOŠLI NA WEB STRANICE ŽUPE LUG-BRANKOVIĆI
VRHBOSANSKA NADBISKUPIJA!

Naslovna Župna događanja BUDI ČOVJEK!
BUDI ČOVJEK!

Dana Mladih Vrhbosanske  nadbiskupije – 2013.


„Pođite, dakle, i učinite mojim učenicima sve narode...“(Mt 28,19). Pošli smo i mi 25. svibnja , nas četrdeset na 42. Dan mladih Vrhbosanske nadbiskupije. Stigli smo u Komušinu okupanu kišom, ali to nije omelo mnoge mlade da danas dođu na ovaj susret. Oni razigranijeg duha već jučer su stigli. Evo nas po tko zna koji put na ovom zavjetnom i svetom mjestu. Svatko sa svojim željama, nadanjima i očekivanjima dolaz Majci Mariji.
I sve je krenulo već ustaljenim redoslijedom. U 9 sati Pokorničko bogoslužje.
U 10 sati  Procesija je laganim korakom i Krunicom na usnama išla do brda Kondžila gdje je bila Sveta Misa. Procesiju i Sv. Misu je predvodio uzoriti Vinko kardinal Puljić. Samo što je Kardinal počeo propovijedati kiša je počela padati. Tako je i Kardinal počeo svoju propovjed:
„Već dugo godina kada pođem ovdje propovijedati, pođe padati i kiša. Ali to je dobar znak. To Bog dragi želi da sve što vam kažem urodi plodom. Svaka riječ biva zalivena i u mladim srcima treba da naraste. Osvrnut ću se na sinošnju radionicu, kada ste podjeljeni u grupama bili raznih zanimanja.
Budi električar: povezuj ljude, spajaj ljude svojim dobrim vibracijama.
Budi optičar: popravljaj pogled na svijet.
Budi zidar: gradi mostove, mostove pomirenja i susreta.
Budi dimnjačar: danas dimnjačar ima značenje samo za one koji su praznovjerni da se uhvate za dugme kada ga vide. Ali mi kršćani trebamo pročišćavati misli i srce i sebe i drugih.
Budi matematičar: danas mladi misle da je matematika nešto teško pogotovo za školarce, ali učimo da možemo računati jedni na druge.
Budi umjetnik: danas kada na ulici sretnemo čovjeka koji se smije reći će mo: on nije dobro, ali budimo mi oni koji će svaki dan nekoga razveseljavati, budimo oni koji će crtati osmjeh na svakom licu.
Budi ribar: lovi ljude za nasljedovanje Krista.
Budi vitez: brani dostojanstvo svih, brani dostojanstvo mladih.
Budi kuhar: nahrani gladne. Ljudi nisu željni samo kruha, hrani ih i rječju, budi hrana drugima.
Budi vrtlar: zasadi odgovorno ponašanje prema prirodi.
Budi glazbenik: širi radosnu vijest. Danas smo došli Majci od koje želimo učiti kako u vjeri rasti. Jačajući osobnu vjeru izgrađujemo zajedništvo vjere, koje nam olakšava živjeti iz uvjerenja. Vjera treba prerasti u uvjerenje koje pokreće u djelovanje. Majka Marija treba nam biti uzor poslušnosti i vjere. Naše ovogodišnje hodočašće treba nas istinski učiniti učenicima Isusovim, te ćemo zahvaćeni Kristom poći u svijet s hrabrom vjerom i uvjerenjem. Tako ćemo se moći suočiti sa svim izazovima i kao Krist trpeći jačati svoju vjeru.“
Od Kardinala uvijek možemo dobiti na dar riječi ohrabrenja i nade u bolje sutra.

  

Moleći Krunicu i prateći Gospinu sliku, dostojanstveno smo se vratili do crkve. Poslije vojničkog graha uslijedio je Sajm mogućnosti i festival vjere. Mladi su prestavili svoj rad po grupama od sinošnjeg susreta i opet je kiša polila i poprilično rastjerala hodočasnike. Oko tri sata i mi smo krenuli kući. Pored svega onoga što bi trebali biti, svi imperativi s ovoga susreta mogu se svesti u jedno „Budi čovjek!“ jer kad si čovjek onda si i svjetlo svijeta i sol zemlje. 
Kardinal je rekao da mladi nisu naša budućnostn nego sadašnjost. Jer kakav je tko čovjek danas to će biti i u budućnosti. Ono što od ranih nogu ugradimo u našu djecu, one vrijednosti će se poštovati kroz cijeli život. Treba i plodno tlo i dobro zalijevanje i pravo sjeme. Dobro nam je poznato Matejevo Evanđelje o zrnu pšenice, uzalud je i dobro sjeme bacati u lošu zemlju. S djecom sam se danas šalila u vezi onoga Budi optičar. Oni su upitali kakve naočale nosim za bližnje ili za daljnje. Odgovorih im moje su za bližnje. Doista trebamo imati i oko i dušu i srce za svoje bližnje jer uzalud nam sva zanimanja svijeta ako nismo ljudi. Ali oni istinski ljudi , a ne maskirani u ušminkana odijela u lažne ideale i u svoje niske vrijednosti. I završit ću s nastavkom iz Evanđelja na početku „...i učeći ih čuvati sve što sam vam zapovjedio!“

                                                                                                                             
        Tanja

 

Copyright © 2009 Župa Lug - Brankovici. Sva prava pridržana.

PC Projekt
?>