Naslovna Župne propovijedi SVETIŠTE DUHA SVETOGA
SVETIŠTE DUHA SVETOGA

Zavjetni dan Gospi – Adoracija  8.lipnja 2013.

Draga braćo i sestre, danas je Srce Marijino!
Nama kršćanskim katoličkim vjernicima, Marija kao Majka, na našem putu posvećenja, rasplamsava želju za što većom blizinom s Njome.

• Mnoge su slike odanih duša, koje neprestano svjedoče majčinsku pomoć.
  • Mnoge su molitve upravo njoj izrečene.

Vjernik u raspoloženju svoje duše uzdiže svoj život i moli da ga Majka prati.
Drugi Vatikanski koncil u dokumentu Lumen Gentium (62) kaže o Mariji:
„Nakon uznesenja na nebo nije napustila tu spasonosnu ulogu, nego nam mnogostrukim svojim zagovorom i dalje pribavlja milosti vječnoga spasenja.“
U Naslovu današnjega blagdana „srce Marjino“ treba rzumjeti u biblijskom smislu. Ono govori o njezinoj osobi, o snazi njenog unutarnjeg života, razuma i osjećaja, volje i ljubavi.
Takvom ljubavlju ljubila je Boga i braću te se potpuno posvetila Sinovu spasenjskom djelu. (Obrednik)

• S Puno vjere i ljubavi primila je Riječ Božju.
  • Tako je postala „svetište Duha Svetoga“

U vjeri svaki kršćanin može živjeti u trajnom dodiru s Blaženom Djevicom Marijom, koja trajno bdije.
Bdiju i vjernička srca kroz dva mjeseca u godini: svibanj i listopad u kojima se kroz molitvu krunice slavi život Blažene Djevice Marije i Isusa Krista.
U današnjem Predslovlju govorimo: kako je Bog Mariji dao srce mudro i poučljivo da tvoju volju savršeno ispuni.
Bog se pobrinuo kako vjerničko srce preko Isusa može doći do Oca, a Marija je najsigurniji i najlakši put do Isusa.

• O ovoj Radosnoj vijesti Sveto Pismo veselo govori.
  • Sveta liturgija snažno svjedoči, a Sakramenti spuštaju na čovjeka radost posvećenja.

U Marijinom hvalospjevu čujemo: „Veliča duša moja Gospodina, i klikće duh  moj u Bogu mome Spasitelju...“
Udomimo radost. Udomimo osmjeh na licu.
Najuzvišeniji i najradosniji Božji pozdrav i glasi: “Zdravo Milosti puna“.
Tu je odgovor, zašto nekad, i zašto danas, i zašto sutra prilazimo Kristu i Blaženoj Djevici Mariji.

• Bila je i ostala naša Suotkupiteljica.
  • Bila je i ostala naša luka spasa.
  • Bila je i ostala naša dobra Majka.

Ona je svoj život počela s Bogom i završila snagom Božjom, slavnim Uznesenjem.
Marija i Isus povezuju čovjeka s Bogom koji otvara nebo za otkupljenje.

Mi smo i danas tu, uz Njih kao njihova djeca.
Tu nalazimo razlog i za molitvu i za pjesmu:
Mi pjevamo jer znamo kome pjevamo i Oni nama stalno pjevaju.
Lijepo to kaže Sveti Petar: „A vi ste rod odabrani, kraljevsko svećenstvo, sveti puk, narod stečeni da naviještate silna djela onoga koji vas iz tame pozva k divnom svjetlu svojemu.“ (1 Pt 2,9)
A Sveti Pavao kaže: „Radujem se s vama dok trpim za vas i u svom tijelu dopunjujem što nedostaje mukama Kristovim za tijelo njegovo, za Crkvu.“
On zna: da su ovom svijetu: Njegove usne Kristove usne, da su njegove ruke Kristove ruke, da su njegove noge Kristove noge.
To je tajna bliskosti osoba koje se vole.
Danas na Srce Marijino mi kao kršćanske osobe, osobama Isusa Krista i Blažene Djevice Marije uzvraćamo svoju ljubav, svojom pjesmom, svojom molitvom.