Naslovna Župne propovijedi ČUDESA SU SE UVIJEK DOGAĐALA
ČUDESA SU SE UVIJEK DOGAĐALA

Deseta nedjelja kroz godinu 2013.

U čitanjima današnje nedjelje otkrivamo božansko milosrđe koje želi čovjeku pomoći.
U Starom Zavjetu prorok Ilija zazivajući Gospodina kaže:
“Gospodine, Bože, učini da se u ovo dijete vrati duša njegova!“
U današnjem Evanđelju Isus
se sažali nad majkom udovicom i njezinom mrtvom sinu kaže: „Mladiću, kažem ti ustani!“ I mrtvac se podiže.

• Nisu rijetka vanredna nadnaravna događanja u Starom zavjetu, osobito su veličnastvena djela Božja u Knjizi Izlaska.
  • Bog čini po Mojsiju čudesna djela spasenja Njegovog roda.

Kad Evanđelisti, kao svjedoci svjedoče Isusov nadnaravni čin – čudo, tada su vrlo izričiti.
Kad god  govorimo o čudesima u biblijskom smislu tada mislimo na ono što Bog čini u svojoj moći.
Ali on to svakodnevno čini, jer jednako je čudo kad posijano zrno pšenice rađa stostruko zrnje, i čudo kada Isus umnaža kruh. Jedno se događa, za nas naviknuto u prirodi, a drugo je izvanredno i neponovljivo.

• U naravnom tehničkom stvaralaštvu, često znamo reći: to je čudo od tehnike, ali je to uvijek u smislu da je nekad bilo nezamislivo, a sada normalno.
  • Vidljiva čudesa koja Isus čini uvijek su kao dokaz Isusova poslanstva i njegova božanstva.

Dok Isus propovijeda o Kraljevstvu Božjem, on uvijek slikovito to podupire prikladnom prispodobom ili čudom. On je uvijek želio time pojačati vjeru slušatelja, ali uvijek ostavlja slobodu slobodnog pristanka.
Isus svojim čudesima daje potvrdu Riječi koju govori i uvijek je tu poruka duhovnosti i nadnaravnosti.
Svako Isusovo čudo je kozmički snop svjetlosti, a Isus je predstavljen kao Svjetlo Božje i svijetlo svijeta.
To je veličanstvena Božja poruka:
ISUS JE SVJETLO SVIJETA.
Čudesa su se zbivala i zbivat će se po onima koji u njih budu vjerovali.
Jer Isus kaže: “pomoću moga imena izgonit će zle duhove...“ (Mt 16)

Kakvu su samo izvanrednu nadnaravnu snagu Duha Svetoga imali Apostoli i njihovi učenici.
Sveti Augustin kaže: „U djetinjstvu Crkve dana joj je pomoć da nauči hodati u vjeri. No kad se u svjetlu ukorijenila vidljiva Božja obitelj vjere, tada je sama Crkva postala znak Božje prisutnosti“.

• Bog Crkvi daje potporu u cijeloj njezinoj povijesti. Ta Božja potpora osobito je iskazana u životima svetaca koji predaju svoj život za ovaj narod.
    Oni su upravo karizmatičnim darovima Duha Svetoga u lošim vremenima bili božanski cvijet ovome svijetu.

Apostol Pavao često govori o milosnim djelovanjima Duha Svetoga u vjernicima.
I da nam Bog nije otkrio svoje lice kroz čudesna djelovanja, on ne bi izašao iz svoje skrovitosti.
Sve što se u Božjem narodu očitovalo kao Njegovo čudesno djelovanje bilo je uvijek na radost Spasenja čovjeku. On sebe osobno poklanja onima kojima je njegova pomoć potrebna.
Ali uvijek je vodio računa o ljudskoj slobodi.
A čudesa su se uvijek događala i događat će se, jer Bog ostavlja sebe u dobrim djelima jasno posvjedočena.