DOBRODOŠLI NA WEB STRANICE ŽUPE LUG-BRANKOVIĆI
VRHBOSANSKA NADBISKUPIJA!

Naslovna Župne aktualnosti Božić Božić 2007 - 2008
Božić 2007 - 2008

 

BOŽIĆ 2008.


"BOŽIĆ U DOMU - BOŽIĆ U SRCU" - božićna humanitarna akcija Župnog Caritasa Župe Lug –Brankovići za pomoć najsiromašnim

 

 Bliži se kraj još jedne manje ili više dobre godine, a bliži se i Božić - rođenje Kristovo, blagdan mira i ljubavi. Svi se veselimo Božiću, a najviše djeca. Cijela obitelj će se o Božiću i božićnim blagdanima okupiti u svojim toplim domovima ili kod svojih najdražih u Domovini, te mirno i svečano, uz Božji blagoslov, a možda i uz pečenku, kolač i uzajamno darivanje, proslaviti ovaj veliki blagdan. I našem susjedu se bliži Božić . . . I tamo će se okupiti cijele obitelji u svojim kućama, ali mnogi će biti nezagrijani i neosvjetljeni, umjesto božićnog darivanja u očima mnogih roditelja bit će suze, jer svojoj djeci nisu mogli ništa priuštiti, a u dječjim očima, umjesto ozarenosti i sreće, zrcalit će se veliko pitanje: "ZAŠTO? Zašto baš mi?"Da bi bar nekima od tih obitelji uljepšao Božić i božićne blagdane, župni Caritas organizirao je Božićnu humanitarnu akciju ove godine kojom moli sve svoje prijatelje: Otvorite  svoja srca  puna  ljubavi prema djeci i obiteljima najsiromašnijh, te  svojim božićnim najsiromašnijih darom vratite sjaj tužnim očima razočarane siromašne djece, koja s puno nade očekuju našu i vašu pomoć. Cilj ove akcije je također i osnažiti mrežu solidarnosti i svijesti da svatko od nas može nešto učini za drugoga i time uljepša Božić i sebi i drugom. Volonteri župnog Caritasa po prvi put započeli su akciju u prikupljanju hrane u tržnim centrima za najsiromašnije. Njihova je poruka božićne akcije da se i naizgled neispunjive želje mogu ispuniti te da zajedno možemo učiniti mnogo više kako bi prazni tanjuri postali puni,i u praznim pećnicama zamirisao komad kruha.Volonteri dosta doprinose ovoj  Božićnoj humanitarnoj  akciji. Oni su tu prvi. Jedni prave kolače drugi vijence a treći pripremaju pšenicu koja se tradicionalno kuha za Božić. Volonteri Caritasa će upakirati svu hranu  i odnijeti je višečlanim obiteljima  u kojima jedan ili više članova imaju posebne potrebe ili pak boluju od teške bolesti, starim  i nemoćnim osobama Također ćemo pomoći najsiromašnije obitelji susjednih župa. A ne mogu i ne smiju  zaboraviti  projekt «A BEBE».  Svakom novorođenom krštenom djetetu u ovoj godini župni Caritas će darivati  paketićima.A oni će biti darovi u Samaritanskog domu pod Božićnim drvcetom. Jer od djeteta nema većeg  dara. Caritasova Božićna akcija, osim osnovnog cilja prikupljanja pomoći za siromašne,uvijek pokreće i drugi indirektan cilj i poruku, odnosno Caritasov duhovni doprinos zajednici-nastojanje da se osnaživanja osnovnih kršćanskih i humanih vrijednosti sadržanih u Božiću : Ljubav ,Odricanje ,Odgovornost, Briga i Pažnja  za drugoga. Župni Caritas je uključio i  djecu iz  škola  Lug –Brankovići i  Ozimica   u  Božićnu akciju gdje će   provesti  prikupljanje hrane u vrijednosti od pet maraka, a 50% skupljenih prihoda ostaje unutar škole gdje će biti darovane najsiromašnije obitelj unutar njihove škole.  Zahvaljujem se svim  tvrtkama i poduzetnicima  Žepačke regije koji su se uključili u ovu Božićnu humanitarnu akciju .A istakla bih i obitelj Perice Jukić koja  treću godinu zaredom   donira 200 božićnih drvca, koja idu u humanitarnu akciju što provodi Župni Caritas s Volonterima.

Čestitka za Božić

Sretan Božić svim ljudima na svijetu.
Želim vam osmijeh kada kapaju suze
Želim vam svijetlo kada je mrak,
Želim vam veselje kada ste tužni,
Želim vam puno sreće, zdravlja,
Ljubavi, dobrih djela, mira.
Svim ljudima na svijetu
Želim sve najbolje u životu
I neka vas u životu sreća
Prati ljepše želje ne mogu vam dati.

LUCIJA

 

 

BOŽIĆNO  VRIJEME

             Koliko malo stvari danas čovjeka čini sretnim. A tako je malo potrebno za jedan osmjeh, za malo sreće. Današnje potrošačko društvo postavlja svoje vrijednosti, svoj ubrzani ritam da zaboravljamo ljude pored sebe gledajući u nekom svom pravcu. Svi mi imamo svoje vrijednosti i ideale ali ona prava i istinska vrijednost je vjera, je Isus Krist. Božićno vrijeme prepoznaje prave vrijednosti, prepoznaje radost, prepoznaje ljubav  i još da to podijelimo s drugima bili bi doista sretni ljudi. Znali bi za sreću, za osmijeh, za vrijednosti koje bi nas činile sretnim.Ali Božićno vrijeme pruža nam iščekivanje, ipak sreću ćemo ugledati na kraju koja se skrila u maloj štalici u obliku djeteta Isusa.

            Prva nedjelja došašća, prva svjećica upaljena da potpali svjetlo u srcu koje možemo širiti dalje.Početkom došašća naš župni Caritas svake godine organizira advent fest. Uz kuhano vino koje se nudi krene i priča, okupi se narod poslije Mise, kupi se koja i čestitka rad naše djece. I svega se tu može naći od onog izvanjskog što se nudi za Božić: tučene pšenice za keške, domaćih kolača, borova, nakita, aranžmana, toplih sendviča …A zarađeni prihod od prodanoga ide za one kojima je najpotrebnije. Svojim malim učešćem činimo veliku radost onome koji nema osnovnih potrepština. I tako palimo prvu iskru radosti.

             S prvom nedjeljom došašća palimo svjećice u svojim domovima u svojim dvorištima. Taj izvanjski način obilježavanja pokazuje nam da nas ima da smo tu i da tu pripadamo.

Početkom došašća počinju i zornice. Svako jutro u šest sati slavimo misu zornicu.Treba budan dočekati Malog Isusa. Zornice nam pružaju jutarnje zajedništvo i znak su neizostavne povezanosti s dolazećim Božićem.

            U ovo Božićno vrijeme djeca se na poseban način raduju svetom Nikoli. Danima o njemu pričaju, toliko su mu poznati da je jedan dječak rekao kako je sveti Nikola jučer bio kod njega na čaju. A drugi je opet rekao kako je njega zvao telefonom i rekao mu što će kome donijeti.

U našoj crkvi je upriličena mala predstava i podjela darova na spomen svetom Nikoli.

             Druga nedjelja došašća još jedna upaljena svijeća da razgrije vatru u našim srcima. Vatru ljubavi i mira koja treba gorjeti među nama.

Kao još jedno svjetlo dolazi nam sveta Lucija. Na taj dan već od davnina u svojim domovima u posudama naš narod sije pšenicu. Kao da hoće i time rađanje nagovijestiti. Rađanje neka se unese u domove a urod neka se prenese na polja. 

            Treća nedjelja došašća pali se i treća svijeća. Ujedno i nedjelja caritasa, nedjelja nesebičnog davanja i nesebične ljubavi. Koliko ćemo se u tome prepoznati? Imaju li drugi mjesta u našoj svakodnevnoj užurbanosti? Ili se samo sažalimo i produžimo dalje? Pitanja su koja bi trebali sami sebi postaviti u ovo vrijeme došašća. Jedino se djeca znaju radovati malim stvarima: raduju se okićenom boru, napravljenim jaslicama, maminim kolačima…Tako su se radovala zadnji tjedan škole je su sami kitili bor pa učiteljica im je zadnji dan sve pustila. Čak su veliki „Pačići“ naučili pjevati Radujte se narodi…S ovim tjednom i Pačja škola i Vrtić su završili s radom. Vidimo se tek iduće godine. 

            Četvrta nedjelja došašća upaljena je i četvrta svijeća koja nagovještava da je Božić tu, samo još koji dan. Palimo četvrtu svijeću koja treba razbuktati vatu ljubavi u nama. Božić grije svako srce ako ništa stariji će se sjećati kako je nekada bilo a mladi će sanjati kako će nekada biti, ostali će se truditi posjetiti što više prijatelja i rodbine, djeca će se radovati dolasku tetke, strica i nekoga koga dugo nisu vidjeli. Radosti ima samo je treba prepoznati.

Užurbani čovjek današnjice žurit će da sve stigne, treba napraviti kolače, skuhati keške, ispeći pečenicu, okititi bor, dočekati rodbinu sa strane…I pored svega toga Božić je najbitnije doživjeti u srcu. U srcu treba Božić da zaživi. 

            Badnjica je! Posao se privodi kraju. Večeras dočekujemo Kristovo rođenje, večeras ćemo se susresti s Božjim Sinom. Kroz hladnu noć odjekuju crkvena zvona, zovu nas da proslavimo rođenje Djeteta koje je spas donijelo čitavom svijetu, zove nas na mir, na radost u srcima... „Svima na zemlji mir, veselje…“ jer se „Rodio Bog i čovjek usred štalice…“ i zbog toga „Radujte se narodi…“

         Ponoć je, crkva je puna, polnoćka je počela. Okupio se narod slaviti najsvetiju noć, noć koja je promijenila svijet, koja je odredila novo vrijeme, vrijeme spasenja i otkupljenja. Samo budimo otvorena srca da u njega možemo primiti puno ljubavi za sve ljude. Jer i Isus je se rodio kao malo dijete da ga ljudi vole a ne da ga se boje i po njemu smo postali djeca Božja i članovi njegove zajednice. I svake godine On nam nagovještava mir, spasenje, radost i veselje.

Iza polnoćke je neizostavno čestitanje onako poznato još od davnina: „Čestit Božić i Sveto Porođenje!“ a uzvraćena čestitka glasi: „Čestita ti duša Bogu došla!“ Zar ima ljepše želje? Nositi Božić u srcu i isijavati tu Božju svjetlost.

            Prvi dan Božića prođe u obitelji radosno bez ikakve obveze kako mi kažemo blagdanski.

            Drugi dan Božića posjećuje se rodbina, prijatelji…sve prođe u nekom zajedništvu.Tako je i treći dan, poneko slavi imendan ali netko i kod kuće čeka župnika jer na treći dan počinje blagoslov obitelji. 

            Nedjelja iza Božića je nedjelja Svete Obitelji. Ove godine je posebna radost bila u našoj župi. Na pučkoj svetoj misi je bilo predstavljanje djece rođene u ovoj godini. Dvadeset i jedan novi član naše župne zajednice. Oni su danas bili najveći ukras u našoj crkvi, bili su naš ponos i naš sjaj. Trinaest djevojčica i osam dječaka bit će na ponos našega kraja.

Nakon svete mise upriličeno je daljnje druženje i podjela prigodnih darova za djecu u katehetskoj dvorani. I Isus se rodio u obitelji i dao nam primjerom da to slijedimo. Obitelj je sveti čin zajednice. S djecom i obitelji se brani dom, zajednica, država… Danas kada se izmišljaju neke nove vrijednosti i postavljaju se neke nove „suvremene obitelji“ sigurnu budućnost i sigurno utočište pruža još samo „tradicionalna obitelj“ kako joj dadoše ime. Obitelj dugo živi i sve je neprilike ne mogu slomiti mada joj ljuljaju temelje i ne daju joj mira i ta je snaga Božja tvorevina. Jer samo ono opstaje što ima Božju snagu, mir i blagoslov. 

                                                                                                                      Tanja


 
 

BOŽIĆ 2007.

 

25.prosinca – BOŽIĆ
Proslava Božića je započela svetom misom Polnoćkom na kojoj se okupilo veliko mnoštvo vjernika. Crkva je bila prepuna vjernika, što sinova koji su stalno tu, što sinova koji stigoše iz tuđine.Na sve strane radost božićnih popijevki i svjetlo božićnog folklora. Na oltaru je uz župnika, vlč. Matiju Šimića i vlč. Vladimir Pranjić, sjemeništarci:  Marko Jukić i Marko Slišković, četrdeset ministranata; svi u bjelini kao svjetlice betlehemskog svijetla.  Svi dođoše prvo na svetu misu, Bogu se dragom pomoliti, a onda pjesma, veselje i čestitanja do ranih jutarnjih sati. Bože mili kakve li ljepote!

Sutradan je ostalo jednako veselo. Prvo rana, pa pučka sveta misa, pa pučko veselje i onda kući u obiteljsko veselje. Tako su nas učili stari: Prvi dan Božića u svojoj obitelji slavi!

ČOVJEK NA PUTU PREMA BOGU -  ADVENT

             Lijep je život kada se stvari , događaji, svijet i čovjek slažu u hodu zajedno i pripremaju put Gospodinu koji dolazi….. Čovjek  je na putu  prema Bogu. Negdje se moraju sresti. Neophodno je shvatiti milost adventskog puta.

            Čovjek teži za svime što ga nadilazi. Stremi za onim što ne poznaje i za onim što još nije ostvario. Raduje se svakom svom uspjehu, ali i  svakoj vijesti o uspjehu čovječanstva. A oni koji su čuli za Božju riječ i prihvatili je znaju da je Bog LJUBAV :

·        Da On dolazi u susret svome narodu da ga spasi.

·        Da je Krist već došao

·        Da je Uskrsli s nama

·        Da će Gospodin ponovno doći

·        Da će tada reći kako je ljudska povijest imala smisla

·        Da ćemo tada upoznati njegovu ljubav

·        Da ćemo upoznati smisao svoje sudbine.

             Tada će nestati suza i plača, a Bog će sve novim učiniti. Taj dan je blizu svakom pojedincu….. a jednom će doći svima. Zbog toga kao vjernici živimo u nadi prožetoj radošću.

            Već su nam davno Proroci navijestili da se narodi ne znajući sabiru oko Boga da nađu MIR. Mi koji znamo da je Gospodin blizu pripremamo se dočekati SVJETLO GOSPODNJE. Neka nas ne iznenadi Gospodinov dolazak. Idimo mu u susret….

            Otkako se u Galileji pojavio Isus, pripravlja se i nastaje novi svijet. Nanovo se traži izgubljeni raj. Naviješta se KRALJEVSTVO BOŽJE.

            Valja nam vjerovati obećanjima Biblije… i raditi na tome da dođe NOVI SVIJET. Čovjek nikad nije zadovoljan sobom, on uvijek očekuje bolju sutrašnjicu. On gladuje za novim.

            A kad je Ivan Krstitelj navijestio nova vremena, svijet je grnuo k njemu. Govorio je o onome što svi očekujemo: o obraćenju, o pravdi, o tome da će Bog i čovjek u Isusu nastupiti zajedno. Da je Bog s nama, premda smo nestalni i izgubljeni, Bog djeluje u našem životu. On daje sigurnost, Krist nikada nije odsutan iz naše povijesti. On nas spašava od naše slabosti. On nas na pravi put vodi.

            Moramo ići naprijed u budućnost, svjesni da nam Krist pokazuje put. Znajući da naša nada ima postati sigurnost… , ali i izraz naše zahvalnosti…. Učinimo da i Bogu bude lijepo boraviti s nama…. Bog i čovjek u Betlehemu nastupaju zajedno. „Ljubav će se i Vjernost sastati, Pravda i Mir zagrliti“. Ps.85.

 

Copyright © 2009 Župa Lug - Brankovici. Sva prava pridržana.

PC Projekt
?>