DOBRODOŠLI NA WEB STRANICE ŽUPE LUG-BRANKOVIĆI
VRHBOSANSKA NADBISKUPIJA!

Projekt "A BEBE"

"A  BEBE"

 • A bebe je projekt koji je pokrenut u Župi u svibnju 2006.g.  kako bi se ohrabrilo roditelje da u suradnji s Bogom stvaraju i rađaju nove živote.
  Pomak ženidbene dobi,
  hedonistički duh Zapada,
  zaposlenost majki, samo su neki od utjecaja  koji su značajno smanjili rodnost, što se osjeća na demografskoj obnovi prostora,
  a još su značajni učinak imale emigracije mladih obitelji.
  Zbog toga je pokrenut ovaj projekt kojim se želi vratiti ljepota majčinstva i  brojne obitelji, a župa demografski ojačati.
  Roditelje prilikom krštenja djeteta župna zajednica daruje s prigodnim novčanim iznosom koji je konkretna materijalna pomoć njihovim roditeljskim obvezama.
  Na tu se nakanu u župi intenzivno moli, posti i čine djela milosrđa.
  Tako se u proteklim Listopadskim pobožnostima molilo na tu nakanu, a isto će se učiniti i kroz predstojeći Advent.
  Održan je i niz prigodnih propovijedi.
  Otvoren je i župski  fond „A bebe“ koji su već darovali mnogi.
  Za blagdan Svete Obitelji planira se foto izložba u župskom pastoralnom centru s fotografijama beba krštenika u ovoj godini s njihovim roditeljima, kumovima i obiteljima. Biće to dan posvećen obiteljima koje su osvježene ljepotom novog života.. 

FOND  BEBE  2008.g.

Red.broj  Ime i prezime ulaz izlaz
1 Darovatelji sa strane  420  
2 Darovatelji iz Župe 1.385  
3 Župnik-misna milostinja  3.340  
4 Blagoslov polja  6.000  
5 Prijenos salda iz 2007.g.  2.674  
6 Antolović Matea    300
7 Babić Luka    400
8 Babić Sara    400
9 Budimir Luka    500
10 Filipović Josip    400
11 Filipović Valentina    400
12 Gavić Melani    500
13 Jozinović  Filip    400
14 Jozinović Fran    500
15 Jozinović Lana    1.000
16 Jurušić Evica   300
17 Kajić Ana    500
18 Kajić Iva    500
19 Lovrić Jurica    1.000
20 Markanović Ana    400
21 Matijević Lovro    500
22 Nakić Ema    300
23 Radić Jelena    300
24 Tadić Melani    500
25 Tomas Lana    300
26 Vilić Robert    400
    13.819 9.800
  Saldo pozitivan     4.019  

 


     2007.g.

4. veljače –   DAN ŽIVOTA                                                

Na nedjeljnim svetim misama u ovoj župnoj zajednici predstavlja se poslanica biskupa, predsjednika Vijeća za obitelj pri Biskupskoj konferenciji BiH, povodom Dana života, pod naslovom „ Obitelj odgovorna pred Bogom“.  Ona je najkraće rečeno apel prema kršćanskim supružnicima na zakonito i plodno obiteljsko zajedništvo.  Sve je potkrijepljeno s publiciranim podatcima iz službenog Papinog godišnjaka koji kaže da je u BiH krštenja sve manje. Tako je u 2003.g., 2004.g. i 2005.g.  ukupno manje 1.028 krštenja. Ti poražavajući podatci pozivaju na buđenje nove odgovornosti prema daru života.

 Ova poslanica je aktualizirana na lokalne prilike ove župne zajednice. U proteklome desetljeću bilježi se trend smanjivanja rodnosti što se može pratiti kroz Matice krštenih.  U periodu od 1997.g. do 2001.g. je prosjek krštenja po godini 29,2. U sljedećem petogodištu, od 2002.g. do 2006.g. taj je prosjek pao na 20,6 krštenja.

 To nas poziva na novu budnost u promidžbi života u našoj sredini. Ova Župna zajednica već je poduzela neke aktivnosti kako bi pomogla podizanje djece u obiteljima. Prilikom krštenja prvog ili drugog djeteta obitelj se daruje s novčanim iznosom od 300 konvertibilnih maraka, krštenjem trećeg djeteta s 500 konvertibilnih maraka, a svako sljedeće dijete s 1000 konvertibilnih maraka. To je početni iznos kojim se pomaže život višečlanih obitelji iz niza župnih fondova koji su usmjereni prema projektu „A  BEBE “.

Povodom Dana života župnik, vlč. Matija Šimić pozvao  je vjernike da podrže život i kroz pružanje pomoći u rješavanja materijalnog statusa mladih obitelji. Uvelike tome doprinosi pravovremeno rješavanje prijenosa obiteljskog naslijeđa, osobito zemlje, na mlađe generacije kako bi mladi imali gdje započeti graditi obiteljski dom. Cijela Zajednica pozvana je bratski podržati opstanak i razvoj života kroz svoj doprinos u dostupnosti infrastrukture i svega potrebnoga za normalno funkcioniranje postojećih i novih obiteljskih domova.

 U koliko budemo spavali MLAD ČOVJEK ODE S TORBOM U SVIJET.

 Upućena je kritika svim KAMENIM  SPAVAČIMA, koji zakonodavno nisu uokvirili DJEČIJI DOPLATAK, Djelatnost župnog Caritasa sustavno će se razvijati u ovom smjeru. Tu se otvara potreba za novim radnim mjestom ili volonterom koji bi koordinirano radio na ovom projektu. Na koncu – najvažnije! Ne smije se posustati u stalnoj molitvi na ovu nakanu, osobno, u obitelji i Župnoj zajednici. Župna zajednica svakog 8. u mjesecu ima ZAVJETNI DAN NA NAKANU „DARA ŽIVOTA“.


PROSINAC MJESEC DJETETA I TEMA BOŽIĆA

             2. prosinca 2007. g. u župi Lug-Brankovići otvoren je MJESEC DJETETA. Cijeli Advent djeca i obitelji sudjeluju na Misi Zornici i mole na nakanu OBITELJI  I  DJETETA. Božićno vrijeme osobito.

            A sve je  sklopu župnog projekta „A BEBE“ koji teče već drugu godinu. Ove godine rođeno je u župi 21 BEBA i nagrađeno iz FONDA BEBE nagradom od 300-1000 KM i tamo gdje je rođeno treće dijete ili više, cijela obitelj ima pristup djelatnostima Caritasa.

          

 

Copyright © 2009 Župa Lug - Brankovici. Sva prava pridržana.

PC Projekt
?>