TKO SU USTVARI NAŠI PRIJATELJI, A TKO NEPRIJATELJI? |
8. siječnja 2013. – Duhovna mjesečna obnova i Adoracija za Župnu zajednicu.
Uvijek kada počinje neko novo razdoblje u našem životu obično se pitamo:
- Kako će ta životna etapa proći?
- S kim ću tu etapu moći najbolje proživjeti?
- Tko su ustvari naši prijatelji, a koga bi željeli pod svaku cijenu zaobići?
- S čime mi to raspolažemo da bi ostvarili blagoslov i blagostanje života?
I bilo bi možda još pokoje pitanje, ali na ova svakako treba dati odgovor. Početak liturgijske godine (Advent i božićno vrijeme) burno su nas uvukli u krug radosnih događaja i napravili temeljitu preddispoziciju da to i ostvarimo.
- Tu je bio poziv na obraćenje i vraćanje života na Put radosti.
- Tu je priznavanje grijeha i milost oproštenja ali i praštanja.
- Tu je bilo nekoliko radosnih blagdana koji su bili prethodnica Objave Boga u Utjelovljenoj riječi Isusu Kristu.
- Tu je bio osjećaj da nas Bog Otac pohodi kao svoju djecu i ispuni svojom ljubavlju. Ta božanska Ljubav u nama podignu i osnaži međusobnu ljubav i ljubav prema Ocu. Tu je iznova oživotvorena ljubav okupljene djece u obitelji koja nam podari život.
Svi smo imali prilike učiti se „umijeću ljubavi“. Svi smo imali priliku živjeti život „oči u oči“.
- Ali tu je bio i blagdan Bogorodice ili Nova godina, u kojoj smo vidjeli s kim je Bog započeo proces otkupljenja i spasenja ljudskog roda.
Jaki su likovi kojima Bog želi u ovaj svijet unijeti civilizaciju ljubavi – svijet kojeg on zove Kraljevstvo Božje.
- Tu je svetkovina Bogojavljenja, koja nagovlješćuje da je Isus “s nama u sve dane do svršetka svijeta“.
I evo nas danas, na dan kada slavimo godišnji spomen Majke Božje – Gospe od Brze pomoći. Dan kad želimo u siječnju mjesecu, ali i na početku ove godine, svojoj obnovi duha pridružiti i snagu Božjeg Duha, veličanstveno iskazanog u predhodnim slavljenjenim Blagdanima. A sada vratimo se onim postavljenim pitanjima, na koja danas želimo dati i odgovor. Tko su ustvari naši prijatelji s kojim želimo ovu godinu proživjeti, a koga bih želili pod svaku cijenu zaobići?
|
Više...
|
BOGOJAVLJENJE - ŽIVOT U PREDANJU! |
6. siječnja 2013.
Iako se Bog objavljivao „više puta i na više načina, nekoć po prorocima a konačno u ove dane progovori nama u svome Sinu (Heb 1,2), moramo znati da BOŽANSKA OBJAVA neprestano traje. Bog se u svemu slavi i neprestano sve prožima i uzdržava. Ako samo malo bacimo pogled prije Krista nalazimo preteču Ivana Kristitelja kojega pokreće djelovanje „Živoga Boga“, jer Ivan svjedoči za Svjetlo koje dolazi na ovaj svijet. A za njega, Ivan Evenđelista kaže: „Bi čovjek poslan od Boga, ime mu Ivan“ (Iv 1,6-7).
- Ivan Krstitelj jasno tvrdi: „Njega ja nisam poznavao, ali onaj koji me posla... reče mi“ (Iv 1,33)
- A Sveti Pavao prenosi Objavu i kaže: „Duh sve proniče, i dubine Božje... što je u Bogu, nitko ne zna osim Duha Božjega. A mi, ne primismo duha svijeta, nego Duha koji je od Boga da znamo čime nas je Bog obdario“ ((1 Kor 2,10-12).
- Sam je Isus rekao: „Ja sam s vama u sve dane – do svršetka svijeta“ ( Mt 28,20)
Do prave spoznaje Gospodina ne dolazimo samo svojim razmišljanjem o Bogu, nego i po Duhu Svetom koji stanuje u nama. Ovo iskustvo predanja – da je Isus s nama i mi s njime je iskustvo zajedničke naravi. A to čini Duh Sveti. Kada dođe do potpunog predanja, tada čovjek poznaje „ŽIVOGA BOGA“. Baš onako kako se voljena bića žele jedno drugom predati ili objaviti. Objava, dakle neprestano traje.
- Ivan Evanđelista navodi riječi Isusove: „Objavio sam ime tvoje ljudima...“ (Iv 17,6)
- Do Isusa Krista Objava je bila vezana uz „Mojsijev Zakon“, a sada ljudima dolazi po Isusu Kristu.
- Krist je bio poslan da objavljuje Očevo „ime“ to jest osobu. (Iv 17, 3-6)
Vlastitost očeve osobe je da ljubi, stoga on dokazuje svoju ljubav predajući za nas svoga jedinog Sina. A „tko odozgor dolazi Božje riječi govori“ (Iv 3,34). „Otac ljubi sina i sve je predao u ruke njegove“ (Iv 3,35). Ako je sve Kristu predano, onda čovjek mora pronaći Božansku sudbinu, božanski put Spasa.
|
Više...
|
BOŽIĆNI KONCERT U NAŠOJ ŽUPI |
Dana 30. prosinca 2012. u našoj crkvi, ZAJEDNICA MLADIH "AGAPE", u 16:00 sati održala je BOŽIĆNI KONCERT. Crkva topla i prepuna radosnih slušatelja i gledatelja. Djeca osnovne i srednjoškolske dobi pod ravnateljstvom voditeljice MARIJE FILIPOVIĆ oduševila i rasplakala publiku. Zaista smo uživali gledajući i slušajući prekrasne skladbe u pratnji: klavira - Ane Antunović, violine - Jelena Slišković, flaute - Karla Lovrić, gitare Tomislav Bošnjak. Osobito je s nekoliko skladbi, publiku oduševio Marko Marinčić, dipl. ing. Svojom virutoznošću na gitari i solo anđeoskim pjevanjem prožeo je i srca ljudi i prostor crkve. Dugi aplauz publike izmamio je obećanje Voditeljice Marije Filipović da će i za Uskrs održati Uskršnji koncert. Čestitamo Djeci i Mladima!
|
NEDJELJA SVETE OBITELJI - PORUKA PAPE |
Svjetski dan selilaca i izbjeglica 2013.
"Migracije: hodočašće vjere i nade"
Draga braćo i sestre!
Drugi vatikanski koncil u pastoralnoj konstituciji Gaudium et spes podsjetio je da "Crkva… putuje zajedno s čitavim čovječanstvom" (br. 40), zbog čega "radost i nada, osobito siromašnih i svih koji trpe, jesu radost i nada, žalost i tjeskoba također Kristovih učenika te nema ničega uistinu ljudskog a da ne bi našlo odjeka u njihovu srcu" (br. 1). Odjek tih riječi susrećemo u učenju sluge Božjega Pavla VI., koji je nazvao Crkvu "iskusnom u čovjekoljublju" (Enc. Populorum progressio, 13), kao i blaženog Ivana Pavla II., koji je rekao kako je osoba "prvi put što ga Crkva mora prijeći vršeći svoje poslanje…, put što ga je zacrtao sam Krist" (Enc. Centesimus annus, 53). Tragom svojih prethodnika, u svojoj enciklici Ljubav u istini (Caritas in veritate) nastojao sam pojasniti da "je cijela Crkva, u cjelokupnom svome postojanju i djelovanju – to jest kad naviješta, slavi i vrši djela ljubavi, založena oko promicanja cjelovitog ljudskog razvoja" (br. 11). Imao sam pritom pred očima također milijune muškaraca i žena koji su, iz raznih razloga, doživjeli iskustvo migracije. Selilaštvo je "pojava koja ostavlja snažan dojam zbog broja osoba koje su u nju uključene, zbog društvenih, ekonomskih, političkih, kulturalnih i religijskih problema koje izaziva, kao i zbog dramatičnih izazova koje postavlja pred narode i međunarodnu zajednicu" (isto, 62), jer "svaki selilac je ljudska osoba koja kao takva posjeduje neotuđiva temeljna prava, koja u svim situacijama svi moraju poštivati" (isto).
|
Više...
|
|
|